Warszawskie pustostany dla uchodźców z Ukrainy
Fundacja Habitat For Humanity podaje, że w stolicy znajduje się ok. 4,6 tys. nieużywanych lokali mieszkalnych i użytkowych. Według stowarzyszenia Miasto Jest Nasze przestrzenie te mogłyby zostać zagospodarowane na potrzeby przybywających z ogarniętej wojną Ukrainy.
Jak poinformował w czwartek Filippo Grandi, szef agencji ONZ ds. uchodźców, z Ukrainy wyjechało już ponad milion osób, z czego większość (ok. 600 tys.) trafiła do Polski.
In just seven days we have witnessed the exodus of one million refugees from Ukraine to neighbouring countries.
For many millions more, inside Ukraine, it’s time for guns to fall silent, so that life-saving humanitarian assistance can be provided.
— Filippo Grandi (@FilippoGrandi) March 2, 2022
Mimo bezprecedensowej mobilizacji Polek i Polaków, którzy z chęcią otworzyli swoje mieszkania dla przybywających osób, skala kryzysu humanitarnego rośnie z dnia na dzień.
Dlatego Miasto Jest Nasze wystosowało do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego list otwarty z propozycją przeznaczenia wolnych lokali stolicy na potrzeby osób przybywających z Ukrainy.
Pod apelem podpisało się ponad 160 osób ze świata sztuki, mediów i polityki.
Kryzys uchodźczy wywołany rosyjską agresją może przerodzić się w największą katastrofę humanitarną współczesnej Europy. Zakłada się, że w nadchodzących dniach Ukrainę mogą opuścić nawet 4 mln osób. Należy przypuszczać, że większość z nich trafi chociaż tymczasowo do Polski. W obliczu podobnych szacunków konieczne są inicjatywy pokroju tej podjętej przez Miasto Jest Nasze.
Stowarzyszenie zaoferowało urzędowi miasta pełną pomoc – zarówno w kwestiach logistycznych, takich jak przeprowadzenie remontu i zgromadzenie wyposażenia, jak i w postaci sąsiedzkiego wsparcia.
’Ze smutkiem stwierdzamy, że gdyby potrzeby zajęcia się miejskimi pustostanami przez ostatnie lata nie ignorowano, część z nich mogłaby już dziś posłużyć jako mieszkania dla uciekających przed wojną rodzin’ – mówią przedstawiciele Miasto Jest Nasze.
Temat pustostanów jest regularnie podejmowany przez ruchy lokatorskie w całej Polsce. Według szacunków Obserwatorium Polityki Miejskiej jest ich w naszym kraju blisko 46 tys. Po przeprowadzenie audytu i ewentualnych akcji remontowych mogłyby przyczynić się one do złagodzenia jednego z największych kryzysów humanitarnych współczesnej Europy.
Zdjęcie główne: Wiktor Karkocha/Unsplash
Tekst: Wiktor Knowski