Badania dowodzą, że związek z optymistą sprawia, że nasz mózg lepiej się starzeje

Poznając kogoś, oprócz zadania pytań o to, ile ma lat i czym się zajmuje, dobrze jest zapytać, czy jego zdaniem szklanka jest do połowy pusta czy pełna.
.get_the_title().

Chyba nikt przy zdrowych zmysłach i w pełni świadomie nie zgodziłby się na związek z gburkiem i malkontentem. Miłość jest jednak ślepa. Dobrze więc może nosić przy sobie tę szklankę i wodę, żeby na szybko robić odpowiednie testy. Wiążąc się z optymistą, nie tylko możemy liczyć na to, że przy sprzyjających wiatrach nasza druga połówka dożyje 85 lat albo i więcej. Taka osoba u naszego boku będzie mieć też dobroczynny wpływ na nasz mózg i jego funkcje poznawcze.

Do takich wniosków doszli badacze z Michigan State University po przebadaniu ok. 4,5 tys. par. Zadbano o to, by były to osoby powyżej 50 roku życia, pochodzące z różnych środowisk i różnych nacji, z różnym wykształceniem etc. Pierwszy etap badania, jakiemu zostali poddani uczestnicy, polegał na wypełnieniu odpowiednich kwestionariuszy, na podstawie których można było ustalić, czy są to osoby o optymistycznym usposobieniu. Kolejny etap to już badanie ich funkcji poznawczych. Ten był zdecydowanie bardziej skomplikowany i wymagał rozłożenia w czasie, żeby sprawdzić, czy ulegają one jakimś zmianom czy też nie. Przypomnijmy, że chodzi tu o procesy związane z naszą pamięcią, uwagą, myśleniem.

To one są odpowiedzialne za przetwarzanie przeróżnych informacji i przyswajanie wiedzy o otaczającym nas świecie.

via GIPHY

Uczestnicy badania na przestrzeni 8 kolejnych lat byli pięciokrotnie poddawani testom. Skupiały się one przede wszystkim na pamięci krótko- i długotrwałej. Wszystkie osoby były również proszone o własną ocenę swoich funkcji poznawczych, wystawioną na podstawie obserwacji i wniosków wyciągniętych z codziennego życia.

Wyniki badań potwierdziły to, co udało się ustalić już wcześniej innym badaczom – procesy poznawcze optymistów nie słabną z wiekiem w tak dużym i szybkim stopniu, jak ma to miejsce u pesymistów.

Badaczom z Michigan State University udało się też wykazać, że również osoby pozostające w związku z optymistą mogą się poszczycić lepszą pamięcią i procesami myślowymi w wieku starczym.

via GIPHY

Dlaczego tak się dzieje? Na to, jak starzeje się nasz mózg, mają wpływ trzy rodzaje czynników: genetyczne, biologiczne i związane z naszym stylem życia. O ile na te dwa pierwsze mamy wpływ umiarkowany lub żaden, to już o zdrowy lifestyle jesteśmy w stanie się zatroszczyć. Wiele badań wykazało, że optymiści troszczą się o niego szczególnie: jedzą zdrowo, więcej się ruszają, monitorują i dbają – również prewencyjnie – o swoje zdrowie.

A zdrowymi nawykami bardzo często zarażają swoją drugą połówkę, dlatego ona również czerpie korzyści z ich optymizmu.

Zróbcie więc update tinderowych opisów, żeby jasno z nich wynikało, że w prawo przesuwać mają tylko ci, od których emanują pozytywne wibracje.

Źródło zdjęcia głównego: film 'Czas na miłość’
Tekst: KD

ZDROWIE