Brak ruchu jest gorszy dla zdrowia niż palenie papierosów

Z długofalowych badań wynika, że osiadły tryb życia daje gorsze rokowania, jeśli chodzi o długość życia, niż bycie nadciśnieniowcem, cukrzykiem lub palaczem.
.get_the_title().

Jak się mają wasze noworoczne postanowienia? Naukowcy z Cleveland w długofalowym badaniu sprawdzali zależność między aktywnością fizyczną a długością życia uczestników. W 1991 roku za pomocą testów sprawnościowych i wytrzymałościowych określili stopień aktywności 122 tys. badanych. Następnie, przez kolejne dekady, rejestrowali dane o ich trybie życia i wskaźniki śmiertelności. Raport z tych badań został opublikowany w czasopiśmie „JAMA Network Open”.

Jednoznacznie wynika z niego, że brak aktywności skraca życie skuteczniej niż palenie papierosów.

Dr Wael Jaber, współautor badania, nazwał rezultaty zaskakującymi. Aktywny tryb życia jest zdrowy – to fakt, nie objawienie.

źródło: unsplash

Badanie jednak sugeruje, że ​​brak ruchu ma podobny wpływ na długość naszego życia jak choroby czy nałogi.

Słabe wyniki na bieżni lub w teście wysiłkowym dawały gorsze rokowanie, jeśli chodzi o długość życia, niż bycie nadciśnieniowcem, cukrzykiem lub palaczem – powiedział Jaber w wywiadzie dla CNN. – Nigdy wcześniej żadne badanie nie dało tak wyraźnych i tak obiektywnych wyników. W badaniu przyjrzano się również ryzyku nadmiernej aktywności i stwierdzono, że osoby ćwiczące więcej nie są narażone na większe ryzyko śmierci. – Sprawność układu sercowo-oddechowego okazała się odwrotnie skorelowana ze śmiertelnością w perspektywie długofalowej. Nie zaobserwowaliśmy górnej granicy korzyści – napisali autorzy. – Wysoka wydolność tlenowa była związana z większym stopniem przeżycia u badanych. Również tych starszych i z nadciśnieniem.

Zdjęcie główne: Irena Carpaccio/Unsplash
Tekst: AvdB

ZDROWIE