Co się dzieje z przewidywaną długością twojego życia, gdy rzucasz palenie?

Tłumaczą naukowcy.
.get_the_title().

Z obszernej analizy, którą przeprowadzili naukowcy z Norwegii i Kanady, wynika, że zawsze jest dobry moment na rzucenie palenia. Niezależnie od tego, w jakim jest się wieku, prawdopodobnie dzięki temu wydłuży się swoje życie aż o kilka lat. Naukowcy doszli do tych wniosków, monitorując przez 15 lat stan zdrowia 1,5 mln osób z Wielkiej Brytanii, Norwegii, USA i Kanady. – Rzucenie palenia jest absurdalnie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka przedwczesnej śmierci, a ludzie mogą niezwykle szybko odnieść korzyści – mówi zajmujący się zdrowiem publicznym Prabhat Jha z Centrum Globalnych Badań nad Zdrowiem w Unity Health Toronto. Jha i jego współpracownicy sądzą, że osoba, która nie pali od co najmniej dziesięciu lat, będzie żyć niemal tak samo długo jak ta, która nigdy nie sięgnęła po papierosa.

Rzucając palenie na trzy lata, niezależnie od wieku, można dać sobie nawet 5 dodatkowych lat życia.

W przypadku dekady bez papierosa może to być 10 lat. Generalna zasada jest taka: im mniej lat ma rzucający palenie, tym większe korzyści w zakresie ogólnej długości życia.

fot. NEJM Evidence, 2024

Badani palacze, którzy mieli ponad 40 i mniej niż 80 lat, stracili średnio 13 lat życia w porównaniu z osobami, które nigdy nie sięgnęły po papierosa.

Jednak w przypadku tych, którym udało się rzucić palenie co najmniej na dekadę, ryzyko śmierci z wszystkich przyczyn związanych z dawnym nałogiem zniknęło, a ryzyko śmierci z powodu chorób bezpośrednio związanych z paleniem, takich jak udar, zatrzymanie akcji serca czy nowotwór, znacząco się zmniejszyło. – Wiele osób uważa, że ​​jest już za późno na rzucenie palenia, szczególnie w średnim wieku. Ale te wyniki są sprzeczne z tym tokiem myślenia. Nigdy nie jest za późno, skutki są szybkie i można zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób, co oznacza dłuższą i lepszą jakość życia – mówi Jha. Jeden czynnik nie spadł jednak aż tak znacząco. Choć ryzyko śmierci z powodu choroby płuc wśród byłych palaczy jest dużo niższe niż wśród osób, które dalej palą, to w dalszym ciągu występuje. To – jak tłumaczą naukowcy – odzwierciedla długotrwałe nieodwracalne uszkodzenie dróg oddechowych, które jest konsekwencją palenia.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Lê Tit/Unsplash

ZDROWIE