Ile ćwiczeń potrzebujemy, aby zrównoważyć dzień siedzenia?
Siedzący tryb życia nie jest dla nas dobry, jednak da się przekreślić jego negatywny wpływ.
W przypadku 10 siedzenia godzin dziennie wystarczy 30-40 minut aktywności fizycznej.
Generalnie chodzi o średnio intensywną lub intensywną aktywność, choć pozytywne działanie ma w zasadzie każdy jej rodzaj – nawet podnoszenie się z krzesła. Taki wniosek płynie z pochodzącej z 2020 roku metaanalizy biorącej pod uwagę aż 9 badań, w których łącznie udział wzięły ponad 44 tys. osób z czterech państw. Wszyscy badani nosili jakąś formę trackera fitness. Analiza wykazała, że ryzyko przedwczesnej śmierci wśród osób prowadzących siedzący tryb życia rosło wraz ze spadkiem umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej.
– U osób aktywnych fizycznie, wykonujących około 30–40 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności, związek między długim czasem spędzanym w pozycji siedzącej a ryzykiem śmierci nie jest znacząco różny od tego, który występuje w przypadku osób, które nie prowadzą siedzącego trybu życia – mówią naukowcy.
Metaanalizy zawsze opierają się na pewnego rodzaju uogólnieniach, jednak w tym wypadku istotne jest to, że naukowcy dysponowali twardymi danymi z trackerów fitness i nie posiłkowali się na przykład samooceną badanych.
Badanie zostało opublikowane w 2020 roku obok globalnych wytycznych WHO dotyczących aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, które opracowało 40 naukowców z sześciu kontynentów.
– Te wytyczne podkreślają, że liczy się każda aktywność fizyczna, a każda jej ilość jest lepsza niż żadna. Ludzie nadal mogą chronić swoje zdrowie i równoważyć szkodliwe skutki braku aktywności fizycznej – podsumował Emmanuel Stamatakis, badacz aktywności fizycznej i zdrowia populacji z Uniwersytetu w Sydney w Australii.
Tekst: NS
Zdjęcie główne: Roland Hechanova/Unsplash