Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak krytyczni rodzice szkodzą swoim dzieciom?

Nadmierna krytyka ze strony rodzica ma znaczący wpływ na psychikę dziecka i jego rozwój emocjonalny. Ważne jest, aby dzieci czuły się akceptowane, kochane i wspierane, co sprzyja budowaniu zdrowej samooceny i stabilnych relacji w dorosłym życiu.
.get_the_title().

Miłość rodzicielska jest kluczowym budulcem życia emocjonalnego człowieka. Dzieci potrzebują miłości rodzicielskiej, aby budować pozytywną samoocenę, podejmować odpowiednie ryzyko w rozwoju oraz odbudowywać pewność siebie w obliczu nieuniknionych rozczarowań i porażek.

Pozytywne postrzeganie przez rodzica działa jak emocjonalna zbroja, chroniąca dziecko przed urazami i obrażeniami, zarówno w domu, jak i poza nim.

Psychologiczne skutki dla dziecka, którego rodzic jest nadmiernie krytyczny, mogą być głębokie i długotrwałe i przyczyniają się do rozwoju negatywnego obrazu siebie i braku pewności siebie. Dzieci, które są traktowane jako niewystarczające, często same zaczynają się tak widzieć. Negatywny obraz siebie może utrzymywać się przez długi czas i być odporny na zmianę, nawet w obliczu pozytywnych opinii innych ludzi. W obliczu ciągłej krytyki dziecko może żyć w stanie nieustannego stresu i obawy przed popełnieniem błędu. Takie dzieci częściej doświadczają lęków społecznych i mogą unikać sytuacji, które niosą ze sobą ryzyko oceny. Mogą się rozwinąć skłonności do perfekcjonizmu i nieustannego dążenia do doskonałości, to prowadzi do frustracji, wypalenia i nieustannego poczucia niezadowolenia z siebie.

Niektóre dzieci stają się agresywne lub kontrolujące, buntują się, stają się sprzeczne i skupiają na sprawowaniu władzy nad innymi. Skłania do emocjonalnej deregulacji i nawet agresywnego zachowania.

Następstwa takich postaw nie znikają w dorosłym życiu. Osoby wychowywane przez krytycznych rodziców mogą mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem zdrowych relacji. Skutkuje to nieufnością wobec innych, problemami z intymnością, a także trudnościami w okazywaniu uczuć i empatii, jak również problemami z podejmowaniem decyzji, w obawie przed porażką i kolejną falą krytyki. Może to prowadzić do bierności i stagnacji w życiu zawodowym i osobistym.

ZDROWIE