Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lockdown może sprawić, że liczba chorób przenoszonych drogą płciową spadnie na dłużej

Ale tylko pod warunkiem, że się zbadamy, zanim znów rzucimy się w wir życia erotycznego.
.get_the_title().

Pandemia koronawirusa ma też swoje dobre strony, choć gdy czytamy doniesienia medialne, siedząc kolejny tydzień w naszych czterech ścianach, łatwo o tym zapomnieć. Odnotowaliśmy na przykład spadek emisji dwutlenku węgla. Należy jednak podkreślić, że był on wyłącznie chwilowy – emisje powoli wracają do poziomów sprzed pandemii (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Kolejny pozytywny aspekt to spadek chorób przenoszonych drogą płciową. To absolutnie racjonalne – pandemia zmieniła w końcu także nasze życie seksualne, czego doświadczyły zwłaszcza osoby bez stałego partnera. A ani wirtualne kontakty seksualne, ani zabawki erotyczne nie są źródłem chorób przenoszonych drogą płciową.

Eksperci od zdrowia seksualnego wierzą, że to wielka okazja, by na stałe obniżyć liczbę chorób przenoszonych drogą płciową.

Gdyby ludzie mogli się teraz dalej badać, a podczas lockdownu wszyscy zostaliby zbadani, byłoby to naprawdę unikalne wydarzenie. Nie sądzę, aby w historii ludzkości był taki okres, kiedy zbiorowo, jako populacja, wszyscy ludzie przestali uprawiać seks z nowymi partnerami, nie było tak nawet na początku epidemii HIV – mówi Justin Harbottle z SH: 24, która oferuje darmowe zestawy testowe, dzięki którym każdy może się zbadać na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, nie wychodząc z domu.

fot. Charles Deluvio / źródło: unsplash

Dr John McSorley, prezes British Association for Sexual Health and HIV, także marzy o upowszechnieniu testów podczas lockdownu. – Gdybyśmy mogli teraz przetestować i leczyć wszystkich pod kątem ich infekcji, byłoby to przełomowe wydarzenie w czasach, gdy ludzie powoli zmierzają w kierunku nowej normalności – mówi. Oczywiście znaczna część specjalistów sceptycznie podchodzi do tego, aby pacjenci wykonywali testy samodzielnie, a zwłaszcza sami się leczyli – choć to pierwsze to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które w innych warunkach by się nie zbadały.

Kolejna kwestia to fakt, że po lockdownie wiele osób będzie chciało „nadrobić stracony czas”.

Bycie zamkniętym w swoim domu to nie jest normalny stan. Szczęśliwe, bezpieczne i zdrowe życie seksualne jest częścią ludzkiego życia – mówi McSorley. – Teraz jest czas, by pomyśleć o seksie, pomyśleć o przyszłości. Kiedy się ostatnio badałeś? Może nadszedł czas, by się tym zająć. Jak myślicie, czy rzeczywiście pandemia przyczyni się do spadku chorób przenoszonych drogą płciową?

Zdjęcie główne: Taras Chernus / Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE