PRZEMOCOMETR w związku? Rocznie około 800 tys. Polek doświadcza przemocy w domu

Od 25 listopada do 10 grudnia trwa akcja przeciw przemocy ze względu na płeć. Przemocometr to wielka baza wiedzy, chat, telefon zaufania oraz linijka pomagająca ocenić przemoc. Możecie się zdziwić jak trudno nam czasem rozpoznać przemoc.
.get_the_title().

Przemoc w związku to problem, który dotyka wielu osób w Polsce. Centrum Praw Kobiet szacuje, że rocznie około 800 tysięcy Polek doświadcza przemocy w domu. W odpowiedzi na ten problem powstała inicjatywa Przemocometr, narzędzie służące do oceny, czy dana relacja może być toksyczna.

Przemocometr zadebiutował dwa lata temu przy podczas trwającej od 25 listopada do 10 grudnia ogólnoświatowej kampanii przeciwko przemocy ze względu na płeć. Jego celem jest pomoc w rozpoznaniu sygnałów naruszających granice dobrostanu psychicznego i fizycznego, zwłaszcza wśród młodych osób w wieku 15-25 lat.

@przemocometr.org Odpowiadanie użytkownikowi @Lukaszewski93 mam nadzieję, że teraz wszystko jasne (choć kocham opowiadać wszystko od końca)💅 na stronie też można znaleźć trochę więcej o nas🤫#przemocometr #dlaciebie #dc #przemoc #narzędzie #francjaelegancja #kochamgrzyby ♬ Woman – Doja Cat


PRZEMOCOMETR to projekt edukacyjny realizowany przez Soroptimist Polska – Pierwszy klub we Wrocławiu oraz Ruch Plakaciary. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różne formy przemocy obecne w codziennym życiu oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie z nimi. Pierwszym krokiem jest uświadomienie i respektowanie własnych granic oraz upowszechnienie definicji świadomej zgody
oraz zasad partnerstwa.

Narzędzie ma formę zakładki do książki z 25-centymetrową skalą, podzieloną na trzy sekcje: bezpieczne, przemocowe i te, które wskazują na niebezpieczeństwo. Zawiera również definicję świadomej zgody oraz numer do Centrum dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Przemocometr jest narzędziem inkluzyjnym – mogą z niego korzystać osoby niezależnie od płci, w różnych rodzajach relacji. Narzędzie można pobrać za darmo z internetowej strony projektu lub uzyskać w placówkach współpracujących z Soroptimistami.

Przemocometr ma być wsparciem w otwieraniu dialogu na trudne tematy i zwiększaniu świadomości w zakresie przemocy w relacjach.

Najważniejszym elementem projektu jest linijka – miernik charakteru relacji w związku: od partnerskich po przemocowe. Zestawienie zachowań stopniowo naruszających godność człowieka zmusza do refleksji nad własnym związkiem oraz relacjami, w jakich funkcjonujemy. Budzi dysonans poznawczy i wybija z poczucia komfortu. Jest to największa wartość PRZEMOCOMETRU, bowiem pomaga chronić siebie i determinuje do zmiany status quo.

Na projekt PRZEMOCOMETRU składa się strona internetowa z obszerną bazą wiedzy, linijka, chat oraz telefon zaufania. Projekt prowadzi i wspiera w kolejnych etapach rozwoju lub przemiany. Daje siłę.
Dzięki zaangażowaniu fachowców: pedagogów, psychologów, psychiatrów, seksuologów jest źródłem rzetelnej wiedzy; podpowiada jak pomóc sobie lub osobie bliskiej, jak reagować w sytuacjach krytycznych, gdzie szukać fachowej pomocy.

PRZEMOCOMETR używa i promuje język inkluzyjny oraz szerokie spektrum tematów z nim związanych, uwzględniając bardzo zróżnicowane sytuacje życiowe i rodzaje związków (osób z niepełnosprawnościami, mniejszościami seksualnymi czy społecznymi).

Jednym z celów projektu PRZEMOCOMETR jest też kształtowanie postaw partnerskich. To skomplikowany i sługi proces przemiany patriarchatu i tradycyjnie pojmowanych ról społecznych na relacje oparte na współpracy, kompetencjach i pokojowym /równościowym współistnieniu.

Projekt PRZEMOCOMETRU jest ściśle skodyfikowany w formie graficznej i zakresie zastosowania, podlega ochronie prawa autorskiego. Został sfinansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

SPOŁECZEŃSTWO