Sezonowość w zachowaniu człowieka. Jak się zmieniamy w zależności od pory roku?
Rytmy zmian nie są uwarunkowane jedynie porami roku – badacze odkryli także rytmy dobowe (trwające 24 godziny) i rytmy roczne. Ich oddziaływanie na człowieka jest w dużej mierze podyktowane dostępnością światła słonecznego i uwalnianiem się do mózgu melatoniny, która nas usypia.
Psychologowie wykazali, że ilość światła wpływa na cykl snu i czuwania w rytmie sezonowym. Całkowity czas snu osiąga szczyt w miesiącach zimowych i zmniejsza się na wiosnę.
Z badań z 2016 roku wynika jednak, że nie tylko światło wpływa na zmiany zachodzące w ludziach. Naukowcy pochylili się także nad nasileniem się funkcji poznawczych człowieka w trakcie wybranych pór roku. Poziom naszej uważności i skupienia osiąga szczyt wraz z przesileniem letnim, a w okresie przesilenia zimowego zalicza spadek. Z kolei nasza pamięć najlepiej funkcjonuje w okolicach równonocy jesiennej, a najgorzej w trakcie równonocy wiosennej.
Badacze sądzą, że na zmianę funkcji poznawczych wpływa wiele zewnętrznych aspektów. Składają się na nią bodźce środowiskowe, czyli choćby dostęp do światła, oraz społeczne, jak interakcje z ludźmi czy wpływy kulturowe.
Psychologowie odkryli jednak pewne nieścisłości w wynikach badań.
Problemem w określeniu jednoznacznych rezultatów miała okazać się dostępność sztucznego oświetlenia, która sprawia, że niektórzy są mniej wrażliwi na światło. Wpływa to na zróżnicowanie wyników, przez co badania będzie trzeba powtarzać.
Zdjęcie główne: Stacey Gabrielle Koenitz/Unsplash.com
Tekst: OP