Talasoterapia, czyli morskie dolce far niente
Moja babcia mówiła, że jeśli będę miała okazję, to żebym podczas wakacji obłożyła się algami i chwilę poleżała na brzegu. Wzięłam to sobie do serca i… zapomniałam na lata. Teraz przypominają mi się słowa babci i widok starszych pań na Krymie okładających się glonami, a wszystko dzięki TikTokowi.
@juliaaappp2201 🌊🤍 #therapy #hel #sea #nature #wonderfultime #sand #beach ♬ Lost Frequencies X David Kushner – david kushner
Czym zatem jest talasoterapia? Słowo talasoterapia wywodzi się z greckiego thalassa (morze) i thérapeia (leczenie) i odnosi się do starożytnej praktyki terapeutycznej wykorzystującej benefity wód morskich do leczenia twarzy i ciała. To rodzaj kuracji leczniczej wykorzystującej wody morskie, algi, muł morski, błoto, promieniowania słoneczne, nadmorskie powietrze w celu poprawy zdrowia i dobrostanu. Terapia oparta na korzystnych właściwościach morskiej wody i składników, które mają pozytywny wpływ na organizm, przyczyniając się do relaksacji, regeneracji oraz poprawy stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Nie jest to absolutnie nic nowego, a raczej kuracja stara jak świat. Kleopatra traktowała Morze Martwe jako swoje ulubione spa. Fenicjanie, Egipcjanie, starożytni Rzymianie oraz Grecy w tym Hipokrates korzystali z naturalnych dobrodziejstw morza. Warto więc wykorzystać wakacje nad morzem i samemu zrobić sobie spa, terapie czy jak wolicie healing.
Pierwsze nowożytne centrum talasoterapii powstało w Brighton w połowie XIX wieku, a talasoterapia spotkała się z uznaniem w świecie wellness dopiero na początku XX wieku. Naukowcy Claude Bernard i René Quinton opublikowali wówczas badania ukazujące podobieństwo między składem chemicznym wód morskich, a składem krwi. Lekarze zaczęli przepisywać pobyt nad morzem jako wskazanie do leczenia układu oddechowego, przy leczeniu bólu stawów, czy problemów skórnych.
Woda morska ma skład chemiczny niemal identyczny z ludzkimi płynami ustrojowymi.
Ciało w kontakcie z wodą morską absorbuje sole mineralne oraz pierwiastki śladowe przydatne do ponownego zrównoważenia organizmu poprzez osmozę z porów skóry. Woda morska zawiera magnez, sód, potas, fosfor i jod, ma zauważalne właściwości fitoterapeutyczne.
Co możemy wykonać sami? Kąpiel piaskową, zabieg mułowy, okłady z algami. Połączmy to ze spacerami nad morzem, ćwiczeniami i automasażem.
Jakie są korzyści płynące z talasoterapii i kąpieli w wodzie morskiej? Minerały obecne w wodzie morskiej, w tym sód, chlorek i jod, mogą pomóc w relaksacji, oczyszczeniu skóry, łagodzeniu bólu i dolegliwości, wzmocnieniu układu immunologicznego oraz w poprawieniu lub złagodzeniu różnych schorzeń, od astmy po fibromialgię. Magnez ma wpływ na wiele naszych funkcji metabolicznych, pomagając w regulacji snu, poziomu cukru we krwi czy nastroju.
@mermaid.kasss The best kind of therapy there is🌊🤍🐚 #fyp #ocean #seaturtles #florida ♬ original sound – Bella ꩜
Woda morska ma właściwości antybakteryjne i odkażające przydatne do leczenia rozmaitych problemów skórnych, takich jak łuszczyca, rumień, czy egzema. Sprzyja drenażowi płynów i ujędrnianiu tkanek naturalnie zwalczając cellulit poprzez proces osmozy.
Efekt drenujący fal jest idealny dla osób z nadciśnieniem i korzystnie wpływa również na schorzenia takie jak obrzęki i zakrzepica. Naturalny ruch fal to naturalny masaż, który poprawia krążenie krwi. Jod morski stymuluje metabolizm i pomaga spalać tłuszcz.
Pierwiastki śladowe pomagają przywrócić równowagę organizmu i wzmocnić układ immunologiczny. Regulują ciśnienie krwi. Naturalne uniesienie może być wykorzystane w rehabilitacji osób, które przeszły operację kończyn lub kręgosłupa.
Woda morska sprzyja eliminacji sebum ze skóry głowy i zwalczaniu łupieżu. Rezultat? Zdrowsze, piękniejsze włosy.
Czy talasoterapia jest odpowiednia dla każdego? Występują pewne przeciwwskazania. Nie jest zalecana w przypadku pewnych zaburzeń krążenia i układu nerwowego. Wysokie stężenie jodu może nie być odpowiednie dla osób z zaburzeniami tarczycy.
Jeśli do morza za daleko, możemy przygotować kąpiel w soli w domu. Talasoterpia w domu w wersji prostej to rozpuszczenie specjalnych kosmetyków wykonanych z alg, soli i innych minerałów w ciepłej wodzie, wraz z kilogramem soli morskiej. 15-20 minut takiej kąpieli wystarczy. Możemy użyć soli z Morza Martwego.
zdjęcia: F5