2025 ma być pierwszym rokiem, w którym OZE będą największym źródłem energii elektrycznej na świecie
Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), od stycznia do września 2024 roku średnia globalna temperatura wyniosła 1,54°C powyżej poziomu przedindustrialnego (lata 1850-1900). Lata 2015-2024 były najcieplejszą dekadą w historii pomiarów.
Rok 2024 był też rekordowy pod względem globalnego zużycia węgla kamiennego.
Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), światowe zapotrzebowanie na węgiel osiągnęło 8,77 miliarda ton, co stanowi najwyższy poziom w historii. Głównymi konsumentami węgla pozostają Chiny i Indie. Chiny odpowiadają za około 30% światowego zużycia tego surowca, a w 2024 roku ich import węgla wyniósł 500 milionów ton.
Indie zużyły w tym roku więcej węgla niż Unia Europejska i Stany Zjednoczone łącznie, z popytem sięgającym 1,3 miliarda ton.
Prognozy na najbliższe lata wskazują, że globalne zużycie węgla utrzyma się na zbliżonym poziomie. IEA przewiduje, że do 2027 roku światowy popyt na węgiel wzrośnie do 8,87 miliarda ton. Warto zauważyć, że mimo globalnego wzrostu zużycia węgla, udział tego surowca w miksie energetycznym maleje na rzecz odnawialnych źródeł energii. Jednakże, ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy krajów azjatyckich i ich rosnące zapotrzebowanie na energię, całkowite zużycie węgla pozostaje na wysokim poziomie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewiduje, że światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o około 4% w 2025 roku, co stanowi najwyższą roczną stopę wzrostu od 2007 roku, z wyjątkiem wyjątkowych odbić po światowym kryzysie finansowym i pandemii COVID-19.
W 2025 roku odnawialne źródła energii (OZE) mają stać się największym źródłem energii elektrycznej na świecie, wyprzedzając węgiel.
IEA prognozuje, że OZE będą dostarczać 30% energii elektrycznej na świecie, a ich udział w globalnym miksie energetycznym będzie nadal wzrastać. Szczególnie dynamiczny rozwój przewiduje się w sektorze fotowoltaiki, która ma zaspokoić około połowy wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną w latach 2024-2025. Łącznie z energią wiatrową, OZE mają pokryć aż 75% tego wzrostu. Jednocześnie przewiduje się spadek udziału węgla w globalnym miksie energetycznym, choć jego znaczenie w niektórych regionach, zwłaszcza w Azji, pozostanie istotne. Wzrost znaczenia OZE oraz spadek udziału węgla są zgodne z globalnymi trendami dążącymi do dekarbonizacji sektora energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.