Dzięki nieobecności ludzi żółwie masowo składają jaja na plażach w Indiach

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody alarmowała, że od kilku dekad populacja żółwi oliwkowych drastycznie spada. W niektórych rejonach świata ich ilość zmniejszyła się nawet o 80 procent. Teraz tendencja spadkowa ma szansę się odwrócić.
.get_the_title().

Wraz z kolejnymi obostrzeniami dotyczącymi przebywania ludzi w przestrzeniach otwartych jesteśmy świadkiem tego, w jak niespotykany sposób odnajdują się w tej sytuacji zwierzęta. Media obiegają zdjęcia pokazujące różne gatunki pojawiające się na ulicach opustoszałych miast. Mieszkańcy Zakopanego mogę zaobserwować przechadzające się pod domami łanie, a w tajskim Lopburi kolejne dzielnice przejmują makaki.

Teraz na terenie wschodniej części Indii, na plażach stanu Orisa, masowo pojawiają się żółwie oliwkowe, które, nieniepokojone obecnością człowieka, mogą w spokoju składać tam jaja.

Obecność i działalność człowieka od lat stanowiła ogromne zagrożenie dla przetrwania żółwi – zarówno wodnych, jak i lądowych. Niszczenie siedlisk, rybołówstwo, zanieczyszczenia oceanów – to wszystko sprawiało, że ich ilość drastycznie spadała.

Żółwie oliwkowe to najliczniejszy gatunek na świecie, ale też najbardziej narażony na kłusownictwo czy wykradanie jaj na handel.

Gady zmuszane więc były do poszukiwania nowych, bezpiecznych lęgowisk. Ekolodzy od lat bili jednak na alarm, że żółwiom grozi wyginięcie.

Sytuacja zmieniła się w ostatnich tygodniach, czego dowodem są doniesienia z indyjskich plaż. Na co dzień pełne mieszkańców i turystów, obecnie stały się wyludnionym, a tym samym przyjaznym żółwiom miejscem.

Indyjski Departament Leśnictwa poinformował, że ok. 70 tys. osobników tego gatunku pojawiło się na plażach, by złożyć tam jaja. Po raz pierwszy od 7 lat mogą tworzyć tam gniazda za dnia.

Indyjskie władze wprowadziły w tych miejscach specjalne patrole, które pilnują, czy aby na pewno ludzie nie zakłócają spokoju zwierząt. Biorąc pod uwagę fakt, że samice w wykopanych na plaży gniazdach składają nawet po 100 jaj, za ok. 50 dni możemy spodziewać się w Indiach prawdziwego żółwiego baby boomu.

Roger Leguen/WWF Canon

Zdjęcie główne: @rgsustain
Tekst: KD

Zmiany Klimatu