Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdzie najlepiej przeżyć zmiany klimatu?

Polska na 29. miejscu w rankingu przetrwania.
.get_the_title().

Żaden człowiek na naszej planecie nie jest wolny od skutków zmian klimatycznych, które przejawiają się wzrostem temperatur, podnoszeniem poziomu mórz, pogorszeniem jakości powietrza, suszami, powodziami i huraganami.

Gdzie będą najlepsze miejsca do życia, najmniej dotykane zmianami klimatycznymi?

Odpowiedź na to pytanie okazuje się skomplikowana. Czy chodzi o kraje, które mają korzystne warunki geograficzne, chroniące je przed skutkami zmian klimatu? A może kraje, które podejmują największy wysiłek w celu łagodzenia tych zmian? Albo takie, które są najlepiej przygotowane do adaptacji? Według badania opublikowanego przez Uniwersytet Anglia Ruskin w Wielkiej Brytanii, pięć krajów ma 'korzystne warunki początkowe’, które mogą sprawić, że będą one mniej dotknięte skutkami zmian klimatycznych.

Są to Nowa Zelandia, Islandia, Wielka Brytania, Australia i Irlandia.

Analiza opiera się na trzech czynnikach: pojemność środowiskowa, czyli możliwość utrzymania populacji w danym środowisku, izolacja geograficzna oraz samowystarczalność. Pod względem pojemności środowiskowej wszystkie te kraje – z wyjątkiem Wielkiej Brytanii – mają stosunkowo małe populacje, duży odsetek terenów rolniczych i bezpośredni dostęp do mórz, co oznacza, że są bogate w zasoby żywnościowe. Jeśli chodzi o izolację, wszystkie pięć państw jest oddzielonych od dużych skupisk ludności, co według badaczy może sprawić, że staną się one 'ratunkowymi łodziami’ w przypadku globalnych kryzysów. W sytuacji, gdy wzrost temperatur doprowadzi do osłabienia globalizacji, recesji gospodarczej i niepokojów społecznych, kraje te mogą być mniej dotknięte destabilizacją sąsiednich państw.

Pod względem samowystarczalności te kraje posiadają znaczne zasoby energii odnawialnej i nieodnawialnej, co czyni je potencjalnie bardziej niezależnymi energetycznie.

Co ciekawe, kraje, które mają największe przewagi geograficzne, nie zawsze zajmują wysokie miejsca pod względem działań na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatu. Na przykład Australia, pomimo swoich atutów geograficznych, jest jednym z najgorszych krajów pod względem polityki klimatycznej – jej działania są oceniane jako 'wysoce niewystarczające’. Przyjmuje się, że poziom podatności danego kraju na zmiany klimatyczne zależy od jego fizycznej ekspozycji na skutki tych zmian. Jednak istnieją kraje, które pomimo wysokiej ekspozycji, wykazują niski poziom podatności dzięki skutecznej adaptacji. Na przykład Japonia, mimo że jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych klęskami żywiołowymi, takimi jak trzęsienia ziemi czy tsunami, zajmuje 17. miejsce w indeksie ND-GAIN (Notre Dame Global Adaptation Initiative), który ocenia zdolność krajów do adaptacji i odporności na zmiany klimatu. Oznacza to, że choć Japonia stoi w obliczu poważnych zagrożeń, skutecznie się do nich przygotowuje.

Również kraje skandynawskie – Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja – znajdują się w pierwszej dziesiątce ND-GAIN Index. Choć ich fizyczna ekspozycja na zmiany klimatyczne jest umiarkowana, raport wskazuje, że rosnące temperatury w Arktyce (dwukrotnie szybciej niż w reszcie świata) mogą prowadzić do podnoszenia się poziomu mórz, co wymaga inwestycji w strategie adaptacyjne.

Niestety jak mówi Mami Mitzutori, specjalna przedstawicielka ONZ ds. redukcji ryzyka klęsk żywiołowych, ’liczba ludzi narażonych na katastrofy rośnie z powodu wzrostu populacji na terenach zagrożonych klęskami’.

Osoby, które będą miały środki finansowe, będą uciekać z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, gdy ich źródła utrzymania – jak rolnictwo – zostaną zniszczone, a wzrastająca wilgotność stanie się nie do zniesienia i spowoduje największe w historii migracje ludzi. Gdzie? Na północ.

Zmiany Klimatu