Greenpeace nie będzie już bojkotować energii jądrowej
Dotychczas Greenpeace jednoznacznie opowiadał się przeciwko energii jądrowej.
Fiński oddział organizacji klimatycznej od 2007 roku stanowczo sprzeciwiał się budowie elektrowni jądrowej Olkiluoto.
Na przestrzeni lat organizował w tej sprawie wiele protestów, między innymi wspinając się na stumetrowe dźwigi na terenie budowy elektrowni i okupując je przez kilka dni. Podejście fińskiego Greenpeace’u uległo jednak zmianie. Od kilku lat aktywiści nie protestują już przeciwko Olkiluoto.
W połowie kwietnia do sieci został podłączony trzeci reaktor Olkiluoto. Osiąga on moc 1600 MW, co czyni z niego największy reaktor w całej Europie i trzeci co do wielkości na świecie. Pokrywa 15 proc. zapotrzebowania energetycznego Finlandii. Wszystkie 3 reaktory pokrywają natomiast aż 30 proc. Uruchomienie jednostki miało się odbyć w 2009 roku, tak więc opóźnienie, którego powodem były liczne problemy techniczne, wyniosło 14 lat.
Spodziewano się, że inauguracji towarzyszyć będą protesty aktywistów klimatycznych – tak się jednak nie stało.
Co więcej, dyrektor fińskiego Greenpeace’u Touko Sipiläinen cieszy się z finalizacji budowy. – Dobrze, że ten projekt został zrealizowany – mówi. Sipiläinen ma też nadzieję, że reaktor będzie wytwarzać energię w sposób bezpieczny i stabilny. Fiński oddział Greenpeace’u jest zdania, że obecnie debata na temat energii jądrowej straciła na znaczeniu, a to, na czym powinni się skupić aktywiści, oceniając politykę klimatyczną kraju, to kwestia ograniczenia paliw kopalnych i poszanowania przyrody.
Tekst: NS
Zdjęcie główne: Markus Spiske/Unsplash