Hiszpania przygotowuje się na pierwszą falę upałów w tym roku. Susza winduje ceny oliwy do rekordowych poziomów
Susza staje się niestety zagrożeniem, które w coraz większej skali zagraża Hiszpanii. Już teraz ceny oliwy z oliwek są rekordowe. Z zapowiedzi hiszpańskiej agencji meteorologicznej Aemet wynika, że w najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie poprawie. Nad Półwysep Iberyjski dotarły już wyjątkowo gorące masy powietrza znad Afryki, a to zwiększa ryzyko pożarów.
W Hiszpanii odnotowano drugi najcieplejszy i drugi najbardziej suchy marzec w tym stuleciu.
Eksperci szacują, że fala upałów może sprawić, że już teraz w kraju wystąpią iście letnie temperatury, a w Andaluzji słupek rtęci po raz pierwszy w tym roku przekroczy 40°C. Nastąpi to więc niemal miesiąc wcześniej niż w 2022 roku, a warto dodać, że już rok temu termin był wyjątkowo wczesny. Jest to efekt niezwykle suchej i ciepłej zimy, która objęła większą część Europy Zachodniej.
Prawdopodobnie podsumowanie danych z kwietnia również ujawni, że tak sucho jeszcze nie było. Na ponad połowie kraju w ciągu pierwszych 17 dni miesiąca nie zanotowano ani kropli deszczu. Od października, który wyznacza początek roku hydrologicznego, opady spadły o 23 proc. poniżej normy.
Już teraz podjęto działania, które mają ograniczać zużycie wody w przemyśle i rolnictwie. Lokalne władze zwracają także uwagę na podlewanie ogrodów publicznych i napełnianie basenów. Rozważane są również zmiany harmonogramów zajęć szkolnych, aby uniknąć prowadzenia lekcji w najgorętszych porach dnia. Mieszkańcy potrzebują czasu, żeby przystosować się do ekstremalnych upałów. Zmiany temperatur wpływają również na ceny produktów.
Wyjątkowa susza od czerwca ubiegłego roku doprowadza do wzrostu cen oliwy z oliwek – już teraz o około 60 proc., osiągając poziom około 5,4 euro za kilogram.
Warto dodać, że problem dotyczy całej Europy. W zeszłym roku rekordowe fale upałów były najgorsze od co najmniej 500 lat i zagrażały uprawom na całym kontynencie. Skutki kryzysu oliwnego w Hiszpanii mogą mieć wpływ na cały świat, ponieważ kraj ten produkuje rocznie średnio około 44 proc. światowej podaży oliwy z oliwek – dwa razy więcej niż Włochy i cztery razy więcej niż Grecja.
Tekst: AC
Zdjęcie: Pilar Flores/Unsplash