Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbardziej toksyczne miejsca na świecie według National Geographic

Magazyn National Geographic stworzył listę najbardziej toksycznych miejsc na świecie. Choć ich zdjęcia przypominają postapokaliptyczną scenerię filmową, są całkiem realnym świadectwem destrukcyjnych działań człowieka.
.get_the_title().

Miasto La Oroya, Andy, Peru

Miasteczko w peruwiańskiej części Andów, ośrodek przemysłu wydobywczego i hutniczego. Zaliczane do najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie- nad miastem unoszą się ogromne ilości dwutlenku siarki, w wodach wykryto arszenik. Programy oczyszczania i ograniczania zanieczyszczeń jak dotychczas nie przynoszą efektów.

Jezioro Karaczaj, południowy Ural, Rosja

Najbardziej radioaktywne jezioro na świecie, do którego w latach 50. trafiały odpady z zakładów atomowych Majak. Silne skażenie zarówno wody, jak i gruntu zmusiło mieszkańców okolic do natychmiastowej ewakuacji. Liczbę osób, które uległy napromieniowaniu szacuje się na pół miliona. W ostatnich latach udało się zredukować zagrożenie, ale okolica dawnego jeziora nadal stanowi jedno z najbardziej zanieczyszczonych radiologicznie rejonów na świecie.

Rzeka Jamuna, dopływ Gangesu, Indie

Mimo iż Jamuna jest jedną ze świętych rzek hinduizmu, trafiają do niej miliony litrów ścieków rocznie. Płynąc od źródła pod lodowcem Himalajów, przez Dheli aż do ujścia w mieście Prajagradź (d. Allahabad), emituje do atmosfery siarkowodór i amoniak. Jej powierzchnię pokrywa gęsta piana ścieków przemysłowych. W wioskach jej dorzecza zauważono zwiększoną zapadalność na różne choroby i wysoką śmiertelność wśród dzieci.

Wielka plama śmieci, Ocean Spokojny

Dryfuje na Pacyfiku, między Kalifornią a Hawajami. National Geographic nazwał ją “wyrzutem sumienia” ludzkiej cywilizacji. Plama śmieci z tworzyw sztucznych zajmuje powierzchnię 1,6 mln km². Jest jedną z przyczyn masowej zagłady zwierząt morskich i powolnego załamywania się całego ekosystemu.

Stan Rondonia, Brazylia

Rejon lasów deszczowych Ameryki Łacińskiej w północnej Brazylii zdaniem ekspertów jest to najlepsze i obecnie jedyne narzędzie pozwalające walczyć ze zmianami klimatu i emisją dwutlenku węgla. Z obszaru nazywanego płucami planety rocznie znika 8 tys. kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. A zważając na plany środowiskowe nowego rządu- najgorsze ma dopiero nastąpić.

Miasto Linfen, środkowe Chiny

Spośród najbardziej zanieczyszczonych miast świata niechlubne pierwsze miejsce przypadło 3-milionowemu Linfen w środkowych Chinach. W regionie tym znajdują się jedne z największych ośrodków metalurgicznych i chemicznych, kopalnie oraz elektrownie. Stamtąd pochodzi dwie trzecie energii dla całego kraju. Zanieczyszczenie powietrza nie tylko ogranicza widoczność prawie do zera, ale też znacznie utrudnia oddychanie. Mówi się, że w Linfen pranie wywieszone na zewnątrz, jest czarne, zanim zdąży wyschnąć.

Kosmos

“Kosmiczne śmieci” to stale powiększająca się chmura zanieczyszczeń obejmująca wszystko- od odłamków metalu po nieaktywne satelity. Większość z nich to pozostałości stopni rakietowych, których kiedyś używano do podnoszenia statków kosmicznych na orbitę. Trudno przewidzieć jaki wpływ kosmiczne wysypisko będzie miało na nasze otoczenie. Na razie wiadomo, że poruszanie się w przestrzeni kosmicznej jest coraz trudniejsze, gdyż rośnie niebezpieczeństwo kolizji- a na orbicie ziemskiej niewielka śrubka generuje energię przyrównywaną do wybuchającego granatu ręcznego.

Tekst:AvdB

Zmiany Klimatu