Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ogromny geotermalny potencjał Wielkich Rowów Afrykańskich. Może zmienić oblicze kontynentu

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kraje Afryki Wschodniej mają szansę zrealizować regionalny cel na 2030 rok wynikający z Porozumienia Paryskiego.
.get_the_title().

Brak szkodliwości dla środowiska, lokalna dostępność, możliwość korzystania w dowolnym momencie, niezależnie od warunków pogodowych. To tylko niektóre zalety czerpania energii z zasobów geotermalnych. Według tegorocznego raportu organizacji IRENA (International Renewable Energy Agency), do dotychczasowych mocarstw w zakresie eksploatacji tych surowców, jak USA, już niedługo mogą dołączyć zbiorczo kraje położone w obrębie tzw. Wielkich Rowów Afrykańskich.

Jest to obszar rozciągający się na przestrzeni 64 kilometrów wszerz i aż 6400 kilometrów wzdłuż.

Jego wschodnia nitka obejmuje część takich krajów jak Etiopia, Erytrea, Dżibuti, Kenia i północna Tanzania. Zachodnia gałąź sięga zaś w takie miejsca jak południowa Tanzania, a także Uganda, Rwanda, Demokratyczna Republika Kongo, Burundi, Malawi, Zambia i Mozambik.

fot. irena.org

Jak wykazuje wspomniany wyżej dokument, dotychczasowy potencjał regionu w zakresie autorskich odnawialnych źródeł nie jest wykorzystywany między innymi z powodu braku właściwie wykształconych kadr oraz utrudniających wdrażanie optymalnych procedur zapisów prawnych.

Na ten moment czerpane jest tutaj zaledwie 900 MW mocy i to na terenie tylko dwóch krajów – Etiopii oraz Kenii.

Tymczasem, gdyby eksploatacja energii znajdującej się w szczelinach zaczęła przebiegać w sposób optymalny, już do 2030 roku tutejsze kraje spełniłyby wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, jak i cele wynikające z paryskiego porozumienia klimatycznego. Pozytywny wpływ błyskawicznie byłby też zauważalny w takich sektorach jak rolnictwo i produkcja żywności. Specjaliści wprost mówią o drzemiącym w regionie potencjale na zupełne odmienienie oblicza kontynentu. Póki co wykorzystywane są przestrzenie o wysokiej temperaturze, jednak dzięki technologii cyklu binarnego także te o średniej mają się świetnie sprawdzać przy wytwarzaniu energii elektrycznej.

Co powinno się wydarzyć, by źródła geotermalne przyczyniły się do jakościowego skoku w regionie?

Eksperci z IRENA wymieniają między innymi konieczność wdrożenia transparentnej, proekologicznej polityki i przepisów, rozwoju nowych modeli finansowania, stworzenie map ciepła, zbudowanie większej świadomości wśród inwestorów i społeczności czy poprawę kompetencji oraz udogodnienia technologiczne dla osób odpowiedzialnych za rozwój obszaru Wielkich Rowów.

Trzymamy kciuki, by w 2030 roku naturalny potencjał był już tam inteligentnie i fachowo wykorzystywany!

Tekst: WM

Zmiany Klimatu