Projekt The Zero Waste Lab przemienia plastikowe śmieci w meble uliczne przy pomocy drukarek 3D
Plastik – słowo, którego niektórzy mają już pewnie dosyć, bo zewsząd słychać kolejne apokaliptyczne wieści o stanie zanieczyszczenia świata albo rady dotyczące ograniczenia zużycia plastiku w naszym codziennym życiu. I wiecie co? Tak będzie dalej i to jeszcze pewnie przez długi czas. Trzeba działać, o czym sami będziemy przy każdej możliwej okazji przypominać.
Żeby jednak nie było tak pesymistycznie, przedstawiamy kolejny świetny projekt związany z recyklingiem plastiku.
The Zero Waste Lab jest częścią większej inicjatywy Print Your City prowadzonej przez studio The New Raw we współpracy z Coca Colą. „Celem The New Raw jest stworzenie obiegu zamkniętego plastiku i rozwoju lokalnego przetwórstwa w tym właśnie zakresie” – czytamy na stronie firmy. – „W oparciu o badania w zakresie materiałoznawstwa, designu i procesów produkcji, chcemy tworzyć rozwiązania, które będą mogły funkcjonować na dużą skale i bez ograniczeń, co do używanego plastiku”.
Jeden z ich projektów od kilku miesięcy realizowany jest w Grecji.
Mieszkańcy Salonik mogą przekazywać pozostałe w ich gospodarstwach domowych plastikowe odpady do specjalnego punktu, gdzie zostaną przetworzone na miejskie meble.
Zanim jednak to zrobią, na stronie tej inicjatywy mogą wybrać, który mebel ma powstać z ich śmieci, a także przestrzeń miejską, w której ma stanąć. Przy okazji dowiedzą się też, jak dużo plastiku jest potrzebne na jego wykonanie.
The New Raw – Print Your City: Robotic 3D printing with recycled plastics from The New Raw on Vimeo.
Trzeba przyznać, że są to niemałe ilości, więc pewnie dobrze byłoby skrzyknąć sąsiadów i zrobić wspólną zbiórkę.
Mieszkańcy tej samej dzielnicy na pewno chętnie przyłączą się do akcji, wiedząc, że dzięki temu w okolicy może stanąć np. fotel do czytania, który jednocześnie jest kwietnikiem.
Do jego produkcji potrzebne jest 90 kilogramów plastiku, np. z opakowań po artykułach spożywczych. Przekazywane odpady zostaną posegregowane, oczyszczone, a następnie stopione na masę, z której drukarka 3D wydrukuje mebel.
– Plastik ma jedną dużą wadę – może przetrwać wieki. To niedobrze, biorąc pod uwagę, że bardzo często używamy go jeden raz, a później wyrzucamy. Projekt Print Your City udowadnia, że ten materiał można wykorzystać w zdecydowanie trwalszy i bardziej wartościowy sposób – tłumaczą portalowi Dezeen założyciele The New Raw.
Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, żeby The New Raw zawitali do kilku miast w Polsce, choćby na jakiś parodniowy pop-out!
Zdjęcie główne: Print Your City/The New Raw
Tekst: Kinga Dembińska