Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przystanek autobusowy i hotel dla owadów w jednym

Czy tak wygląda następca „zielonych przystanków”?
.get_the_title().

„Zielone przystanki”, czyli wiaty przystankowe obsadzone roślinnością, stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Niedawno stanęły w Siemiatyczach, a wkrótce pojawią się także w Białymstoku czy w Gdańsku. Wygląda jednak na to, że „zielone przystanki” wkrótce mogą mieć godnego następcę.

Francuskie Studio NAB wpadło na pomysł wiaty przystankowej, która jednocześnie jest hotelem dla owadów i ptaków.

Zbudowany materiałów pochodzących z recyclingu przystanek o nazwie The Hotel Bus Stop ma wieńczyć dach, na którym znajdzie się roślinność przyciągająca owady zapylające. Pod dachem znalazłyby się z kolei skrzynki, w których mogłyby gniazdować ptaki żyjące w mieście.



To promujące bioróżnorodność rozwiązanie ma dbać o populację owadów zapylających, łącząc jednocześnie mieszkańców dużych miast z naturą i zwiększając ich świadomość ekologiczną.„Naukowcy są zgodni co do tego, że człowiek odpowiada za spadek bioróżnorodności, szczególnie owadów. Stosowanie pestycydów w intensywnym rolnictwie, niszczenie naturalnych siedlisk, nadmierna urbanizacja, globalne ocieplenie i różne zanieczyszczenia są źródłem tej hekatomby. Nasza hegemonia w połączeniu z naszym sumieniem zobowiązuje nas dzisiaj do pełnienia roli 'strażnika’ i umożliwienia 'żyjącemu’ zająć jego miejsce w celu walki z erozją naszej różnorodności biologicznej”
– tłumaczy Studio NAB. Idealną lokalizacją dla The Hotel Bus Stop byłyby centra miast i dzielnice stawiające na ekologiczne rozwiązania.

Studio NAB ma nadzieję, że dzięki tym przystankom zwiększyłaby się ilość niezwykle pożytecznych owadów zapylających, a także owadów pomocniczych – jak żywiące się mszycami skorki.

To jednak nie pierwsza ekologiczna propozycja, którą w ostatnim czasie wysunęli architekci ze Studia NAB – pod koniec kwietnia stworzyli oni projekt zielonej szklarni, która mogłaby się znaleźć na spalonym dachu katedry Notre Dame (więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj).

Tekst: NS
Źródło zdjęć: Studio NAB

Zmiany Klimatu