Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Świadome wybory i ekologiczne opakowania – tak możesz zmienić świat

Interzero Organizacja Odzysku Opakowań zachęca konsumentów i producentów do dzielenia się informacjami o najbardziej ekologicznych opakowaniach. Wiesz, co jest eko, a co nie? Możesz pomóc w uratowaniu planety.

Wszystko przychodzi do nas w opakowaniu – czy to guma do żucia, szampon, czy nowa kuchenka. Czasem nie zauważamy nawet, ile odpadów zbiera się w ciągu dnia. Po otwarciu produktu większość opakowań momentalnie staje się bezużyteczna i trafia na śmietnik (z czego do recyklingu – tylko około 27 proc.). Ale tak nie musi być, odpadom opakowaniowym można dać drugie życie.

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, czy kupujemy produkty w opakowaniach nadających się do odzysku.

Ale nawet przed oddaniem odpadów do recyklingu, można je ponownie wykorzystać. Szklane butelki da się choćby przekształcić na wazony, kolorowe plastiki po kosmetykach na doniczki, a z butelek PET można nawet zrobić naszyjniki. Największych mistrzów upcyklingu ogranicza tylko własna wyobraźnia.

Upcykling jest jednak ostatnią deską ratunku dla bardzo wielu opakowań – spora część z nich nie nadaje się do odzysku. Szkło czy metal bez problemu mogą zostać przetworzone, nawet nieskończenie wiele razy bez utraty jakości. Jednak nie dotyczy to np. plastików, zwłaszcza tych kolorowych.

Mimo zielonych trendów konsumenckich i wzrostu świadomości o negatywnych konsekwencjach naszych wyborów zakupowych, są producenci, którzy dalej z powodzeniem produkują i sprzedają opakowania szkodliwe dla środowiska. Świat potrzebuje lepszych opakowań – takich, które da się albo wykorzystać wielokrotnie, albo poddać skutecznemu recyklingowi.

Dlatego powstała akcja ‘Okrąglak. Eko bez kantów’, zainicjowana przez Interzero Organizację Odzysku Opakowań S.A.

To projekt konceptualny, który skłania do ekologicznych postaw i promuje wybór eko-opakowań. Powstał w reakcji na zalewające świat śmieci i lekceważącą postawę producentów. Przedsięwzięcie ma dwa założenia:

• Kształtowanie świadomych i nieszkodliwych dla środowiska wyborów zakupowych.
• Przekonanie producentów do projektowania odpowiedzialnych opakowań i ich uczciwego, przejrzystego oznaczania oraz certyfikowania.

Okrąglaka możecie odwiedzić pod adresem ekobezkantow.pl.

Projekt skierowany jest zarówno do konsumentów, jak i producentów, którym zależy na dobru planety.

Czym jest Okrąglak?

W Okrąglaku przede wszystkim będziesz mógł dowiedzieć się, które opakowania dostępne na rynku są najlepsze dla środowiska. Pomysłodawcy chcą zaangażować społeczności i firmy, aby dodawali je do sklepu, dlatego może to zrobić każdy – zarówno kupujący jak i producenci.

Wystarczy wypełnić prosty formularz i załączyć zdjęcie danego produktu na stronie Okrąglaka. Następnie zgłoszenie zostanie sprawdzone przez ekspertów lub ekspertki Interzero. Dzięki tej weryfikacji można dowiedzieć się, jakie opakowania najmniej szkodzą środowisku – im bardziej ekologiczne, tym wyżej znajdą się na półkach sklepu, które tworzą swoisty ranking.

Wszystkie produkty umieszczone w Okrąglaku stanowić będą dobre przykłady opakowań, które są dostępne w prawdziwych sklepach. Opis każdego produktu składać się będzie z informacji o materiale, z którego powstało opakowanie, stosunku jego wielkości do zawartości, certyfikatach i oznaczeniach.

Dla konsumentów przejście przez pytania formularza jest dobrym sposobem na zapoznanie się z opakowaniem oraz zamieszczonymi na nim certyfikatami. Dla producentów z kolei wstawienie ekologicznych opakowań do Okrąglaka to szansa na bezpłatną promocję produktów, które następnie można znaleźć w tradycyjnych oraz internetowych sklepach.

Banner Image
Mural Ekomanifestu w Łodzi.
Banner Image
Mural Ekomanifestu w Katowicach.
Dość ekościemy, śmieciowych opakowań i spychania odpowiedzialności.

Zaczęło się od manifestu

Na początku był Ekomanifest Ponadczasowy, który przybrał formę muralu w trzech polskich miastach: Warszawie, Katowicach i Łodzi. Jego twórcy domagają się spełnienia sześciu postulatów: 'Mamy dość: ekościemy, śmieciowych opakowań, spychania odpowiedzialności. Chcemy: wiarygodnych ekocertyfikatów, wielorazowych opakowań, odpowiedzialnych producentów.’ Jeśli popierasz te hasła, możesz się pod nimi podpisać na stronie manifestu.

Organizacja chce świata w duchu 5R – refuse, reduce, reuse, recycle, rot, czyli odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. Zwraca też uwagę na problem nieposkromionego konsumpcjonizmu, który napędza spiralę produkcji i tym samym odpadów – organizacja chce, aby konsumenci wybierali produkty z myślą o zrównoważonym rozwoju. Zaczyna się on już na etapie projektowania, dlatego koncepcja Okrąglaka stworzona została w sposób maksymalizujący skuteczność zielonych rozwiązań.

Na swoim Instagramie, Facebooku, a także w formie podcastów organizacja promuje ekologiczne i świadome sposoby działania oraz metody zapobiegania tworzeniu zanieczyszczeń.

Od prawdziwego sklepu różni się jedynie tym… że nie można w nim nic kupić.

Sklep niskoemisyjny

Budynek Okrąglaka zaprojektowany został przez zespół studia A8 Architektura przy wsparciu inwestycyjnym Interzero. Głównym założeniem projektu było stworzenie miejsca zgodnego z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym, która kształtuje odpowiedzialne względem środowiska postawy wśród kupujących, jak i producentów. Zadbano o właściwy dobór materiałów, konstrukcję zapewniającą właściwą cyrkulację powietrza, wyposażenie i zasilanie w zieloną energię.

Okrąglak ma być miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, dlatego na zewnątrz wygospodarowano miejsce zarówno na stojak na rowery, jak i dziecięce wózki. Z kolei pośrodku sklepu pozostawiono przestrzeń na siedzisko, a obok kasy umieszczono ekspres do kawy. W strefie ‘Wymień, kup, zrób’ można samodzielnie wykonać albo wymieniać się przyniesionymi rzeczami np. torbami wielokrotnego użytku lub warzyworkami.

Przestrzeń Okrąglaka domykają ławki, które – wraz z roślinnością – okalają budynek. W dużych donicach posiano miniaturę łąki, pełną ziół i kwiatów, która dostarcza pożywienie oraz schronienie dla wielu gatunków owadów. Z kolei bluszcz, który pnie się po drewnianych panelach, oczyszcza powietrze. Rośliny 'karmione’ są nie tylko deszczówką, ale też użyźniane prekompostem pozyskanym z urządzenia Oklin, które przetwarza bioodpady pochodzenia zwierzęcego i organicznego.

Może kiedyś Okrąglak powstanie w Twojej okolicy. Póki co, możesz odwiedzić go wirtualnie.

Zmiany Klimatu