Upał w Kanadzie zabił już miliard stworzeń morskich
Kanada nie jest obecnie wymarzonym miejscem do życia. Wciąż głośno jest o masowych grobach dzieci znajdowanych na terenie przymusowych szkół dla rdzennej ludności (szerzej pisaliśmy o tym tutaj), związanych z tym protestach i atakach na kościoły. Jednocześnie przez kraj przetacza się fala upałów. W czerwcu w Kolumbii Brytyjskiej przez trzy dni z rzędu bity był kolejny rekord temperatury (obecnie jest to 49,5 stopnia Celsjusza).
Szacuje się, że przyczyniło się to do śmieci ponad 500 osób. Wynik ten jest jeszcze bardziej dramatyczny w przypadku stworzeń morskich – fala upałów uśmierciła prawdopodobnie miliard istot.
To szacunki Christophera Harley’a, biologa z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
Temperatura na plaży w niektórych miejscach przekraczała nawet 50 stopni Celsjusza – tak wynika z zapisu kamer na podczerwień, należących do ekipy naukowców Harley’a. Taki upał musiał mieć fatalny wpływ na morskie stworzenia.
Małże dosłownie ugotowały się w swoich muszlach, ucierpiały także rozgwiazdy czy ślimaki.
– Małże na brzegu są jak małe dziecko, które w gorący dzień pozostawione zostało w samochodzie. Mogą jedynie czekać na powrót rodzica, w tym przypadku – przypływu. Są na łasce środowiska. W sobotę, niedzielę i poniedziałek [od 26 do 28 czerwca] podczas fali upałów zrobiło się tak gorąco, że nic nie mogło ich uratować – mówi biolog.
Haley mówi, że znajomi naukowcy donosili mu także o martwych ukwiałach, rybach czy ostrygach.
A z biegiem czasu będzie tylko gorzej. Wraz z postępującym kryzysem klimatycznym tego typu fale upałów będą częstsze i bardziej agresywne. – Nerdowski ekolog we mnie jest podekscytowany tym, co może się wydarzyć w najbliższych latach. Ale przede wszystkim mnie to zasmuca. Wiele gatunków nie będzie w stanie nadążyć za tempem zmian. Ekosystemy zmienią się w sposób, który jest naprawdę trudny do przewidzenia. Nie wiemy, gdzie są punkty krytyczne – tłumaczy Haley.
Zdjęcia: Christopher Haley
Tekst: NS