Woskowijki, czyli alternatywa dla plastikowych opakowań
Firma Woskowijka by Malu powstała na przełomie 2017 i 2018 roku, kiedy rynek produktów „zero waste” kiełkował w Polsce. Z czasem zainteresowanie ekologicznymi produktami wzrosło, a woskowijki stały się atrakcyjną alternatywą dla plastiku i jednorazowych opakowań.
– Jako pierwszy i najbardziej rozpoznawalny producent na polskim rynku, od początku stawialiśmy na jakość i piękne wzornictwo, co spotkało się z niezwykle pozytywnym odzewem ze strony użytkowników oraz odbiorców hurtowych – mówi Łukasz. – Dla firm i instytucji tworzymy personalizowane wersje produktów. Prowadzimy też czasem warsztaty z tworzenia woskowijek domowym sposobem.
Woskowijki to rodzaj bawełnianej szmatki nasączonej specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, w którą można owijać żywność aby ją przechować lub transportować.
Są w stu procentach naturalne, wielokrotnego użytku oraz posiadają właściwości antybakteryjne, które skutkują dłuższą świeżością przechowywanego jedzenia.
Do wyprodukowania woskowijki potrzeba: materiału z organicznej bawełny, oczyszczonego wosku pszczelego, żywicy sosnowej i olejku jojoba. I gotowe!
– Podstawowym elementem woskowijek jest kawałek bawełnianego materiału. Stwierdziliśmy, że ciekawe i wyróżniające się wzory będą jednym z ważnych elementów naszej filozofii, i za to też cenią nas klienci. Wzory wybieramy sami. Kilka razy do roku tworzymy nową kolekcję, zawierającą ok. 5-6 wzorów – mówi Łukasz.
Woskowijka jest bardzo prosta w użyciu – zachowuje się podobnie jak popularna folia aluminiowa czy spożywcza.
Wystarczy nałożyć ją na naczynie lub przedmiot, docisnąć dłońmi i odczekać kilka sekund. Pod wpływem ciepła rąk i nacisku woskowijka przybierze kształt przedmiotu i zlepi się, opakowując wybraną rzecz. Po każdym użyciu woskowijkę można umyć w zimnej lub letniej wodzie, ewentualnie z dodatkiem naturalnego mydła. Następnie wysuszyć, złożyć i schować do następnego użycia.
Woskowijki można zamawiać na stronie internetowej www.woskowijki.pl Zachęcamy również do sprawdzenia drugiej firmy Marty i Łukasza – Malu Granola – która zajmuje się produkcją ręcznie wypiekanej granoli.
Tekst: WR