Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wskutek zmian klimatu populacja reniferów jest zagrożona wyginięciem

W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba przedstawicieli gatunku zmalała o ponad połowę.
.get_the_title().

Najnowszy raport amerykańskiej organizacji rządowej U.S. National Oceanographic and Atmospheric Administration dotyczący Arktyki wykazał, że zamieszkująca ją populacja dzikich reniferów i reniferów północnoamerykańskich (karibu) dramatycznie maleje.

W ciągu ostatnich 20 lat ich liczba zmniejszyła się z 5 do nieco ponad 2 milionów.

Naukowcy są przekonani, że winny jest zmieniający się klimat. Według raportu to właśnie anomalie pogodowe i zmiany w wegetacji regionu mają najbardziej negatywny wpływ na arktyczne renifery. Niektóre obszary przez nie zamieszkiwane w wyniku globalnego ocieplenia zostały dotknięte suszą; na innych z kolei zmieniły się sposoby wzrostu roślin- niektóre, w wyniku wyższych temperatur, zaczęły rosnąć bardzo wysoko, zakrywając rosnące przy gruncie porosty, tradycyjny pokarm reniferów, i utrudniając im do nich dostęp.

Źródło: Flickr

Cieplejszy klimat oznacza także więcej owadów i szkodników, z którymi renifery muszą się zmagać. Częstsze i bardziej intensywne opady deszczu tworzą z kolei na tundrze grubą warstwę lodu, zakrywając niezbędny do przetrwania pokarm.

W ciągu ostatnich 20 lat najsilniej zmiany te odczuły stada reniferów zamieszkujących Alaskę i północne rejony Kanady.

Uratowanie populacji reniferów, jak i zapobieżenie ekstremalnym anomaliom pogodowym dookoła świata, wymaga drastycznego obniżenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery w skali globalnej. Renifery zagrożone wyginięciem to kolejny z licznych sygnałów ostrzegawczych, które wysyła nam nasza planeta.

Źródło: Inhabitat

Zmiany Klimatu