Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Facewatch 59: 10 kobiet, które tworzą DNA Warszawy

To one zmieniają stolicę na lepsze.
.get_the_title().

W zeszłym tygodniu wystartowała kolejna, piąta już edycja Placu Defilad organizowanego przez STUDIO Teatrgaleria. W programie tradycyjnie otwarte dla wszystkich koncerty, pokazy filmowe, spektakle, tańce, wystawy i rozmowy oraz dużo przestrzeni do spędzania czasu razem. Tegoroczna odsłona wydarzenia została zainaugurowana przez trzydniowy minifestiwal, Plac Kobiet, o którym pisaliśmy więcej tutaj. Częścią tego wydarzenia jest akcja „Kobiece DNA miasta”, czyli 100 portretów na 100-lecie praw wyborczych kobiet, które już 26 maja będzie można zobaczyć na Placu Defilad. W przedsięwzięcie może się włączyć każdy z nas.

Znacie kobiety, które na co dzień tworzą i zmieniają Warszawę, a ich postawy i działania wpływają na otoczenie?

Jeśli tak, to do 22 maja wyślijcie swoje zgłoszenie zawierające imię i nazwisko kandydatki oraz krótkie uzasadnienie na adres kontakt@placdefilad.org

Interesują nas szerokie i małe, codzienne gesty, postaci życia publicznego, te wielkie narracje, które znamy (i o których chcemy pamiętać), jak i zupełnie prywatne, lokalne historie, które chcemy włączyć do zbiorowej świadomości – tłumaczą organizatorzy.

Żeby was zainspirować i zachęcić do wysyłania zgłoszeń, postanowiliśmy przygotować własną listę 10 kobiet, które zmieniają oblicze współczesnej Warszawy i kształtują jej DNA.

1. Katarzyna Szymielewicz

Źródło: Facebook

Prawniczka, działaczka społeczna i publicystka. Jedna z współzałożycielek i prezeska Fundacji Panoptykon zajmującej się ochroną podstawowych wolności w świetle zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem. Walczyła o odrzucenie ACTA, była zaangażowana w prace nad przyjęciem RODO. Jest wiceprezeską organizacji European Digital Rights zajmującej się ochroną praw cyfrowych, działa w radzie programowej Amnesty International i w Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

2. Sylwia Chutnik

Źródło: Facebook

Sylwia Chutnik w swoich powieściach często opisuje Warszawę. Jednak jej wizji stolicy daleko jest do wyidealizowanych obrazków rodem z seriali na TVN – miasto zaludnione jest przez osoby, które literatura często pomija, czyli panie z bazarków, cinkciarzy, bezrobotnych czy wykluczonych. Warszawie Chutnik daleko do ideału, jednak nie znaczy to, że autorka nie kocha stolicy. Laureatka Paszportu „Polityki” opisywała miasto w felietonach ukazujących się w „Gazecie Stołecznej”, a w 2011 roku wydała przewodnik „Warszawa kobiet” gromadzący propozycje tras spacerowych śladami istotnych dla stolicy i bliskich autorce kobiet.

3. Maria Dąbrowska–Majewska

Źródło: Facebook

Założycielka i prezeska fundacji Zmiana zajmującej się resocjalizacją więźniów przez czytanie. W ramach akcji „Książki w pudle” zbiera książki do więziennych bibliotek. Zajmuje się także organizacją bibliotek sąsiedzkich – to inicjatywa nawiązująca do tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, kiedy biblioteki cieszyły się największą popularnością, a tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców. Pierwsza biblioteka sąsiedzka powstała 6 lat temu na warszawskiej Pradze. W przeciwieństwie do tradycyjnych bibliotek, każdy może tam nie tylko wypożyczyć książki, ale też zostawić te, których już nie potrzebuje.

4. Yga Kostrzewa

fot. Karolina Jóźwiak

Działaczka społeczna na rzecz osób LGBT. Od 20 lat związana z Stowarzyszeniem Lambda Warszawa – najstarszą organizacją LGBT w kraju – przez pewien czas także jako przewodnicząca. Wraz ze swoją partnerką wzięła w 2003 roku udział w głośnej akcji „Niech nas zobaczą”, która miała na celu przeciwdziałanie homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Kostrzewa jest także współtwórczynią Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich, współorganizuje Parady Równości i Manify.

5. Jarmiła Rybicka

Źródło: Facebook

Jedna z założycielek Kuchni Konfliktu, czyli warszawskiego baru serwującego potrawy z regionów świata objętych konfliktem, który jest też przestrzenią integracji i dialogu. Miejsce funkcjonuje na zasadzie przedsiębiorstwa społecznego, które daje pracującym tam uchodźcom i uchodźczyniom to, czego najbardziej im potrzeba, czyli: bezpieczne zatrudnienie na godnych i legalnych warunkach, szkolenia zawodowe oraz szansę zawiązania relacji w nowym miejscu. Kuchnia daje także nowo przybyłym okazję do podzielenia się swoją kulturą i stanowi płaszczyznę integracji z mieszkańcami stolicy. W menu w zależności od dnia znajdziemy m.in. potrawy z Pakistanu, Nepalu, Czeczenii, Algierii, Białorusi czy Konga. Początkowo Kuchnia Konfliktu funkcjonowała w kontenerze nad Wisłą, a od kilku miesięcy ma już siedzibę z prawdziwego zdarzenia przy ulicy Wilczej.

6. Iza Rutkowska

Źródło: Facebook

Założycielka Fundacji Form i Kształtów – organizacji nadającej nowe formy i kształty rzeczywistości poprzez sztukę. Rutkowska zaprasza do współpracy artystów i wspólnie tworzą obiekty sztuki ingerujące w miejską tkankę. Skąd ten pomysł? – Żeby ożywić przestrzeń publiczną, wpuścić w nią świeże powietrze i odrobinę absurdalnego poczucia humoru. Chciałam robić rzeczy bez zadęcia, z pogranicza instalacji i designu, które odwrócą uwagę od krzykliwych billboardów, którymi opakowaliśmy nasze miasta – powiedziała w udzielonym „Wysokim Obcasom” wywiadzie. Wśród realizacji fundacji warto wymienić np. 6-metrowego niebieskiego misia, który kilka lat temu pojawiał się nieoczekiwanie w różnych punktach miasta. Praca miała zwrócić uwagę na przestrzeń publiczną i stosunek mieszkańców do niej.

7. Beata Siemieniako

Źródło: Facebook

Prawniczka i aktywistka walcząca o prawa lokatorów. Autorka książki „Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu” poruszającej głośny temat reprywatyzacji. Działa w ruchach lokatorskich, udziela porad prawnych pro bono, za co ostatnio wyróżniła ją „Rzeczpospolita”. – Działalność pro bono w przypadku moim i wielu moich znajomych, którzy są prawnikami, jest tak naprawdę czymś naturalnym. Uważam, że moja pozycja osoby, która miała możliwość zdobycia wyższego wykształcenia, to pozycja uprzywilejowana i oczywiste wydaje mi się, że powinnam w jakiś sposób wynagrodzić społeczeństwu, że na takiej pozycji jestem – powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

8. Aleksandra Waliszewska

Źródło: Facebook

Jedna z najpopularniejszych polskich malarek. Waliszewska tworzy głównie gwasze, a jej prace można zobaczyć niemal wszędzie – nic dziwnego, bo pracuje szybko i od lat maluje co najmniej jedną pracę dziennie. Charakterystyczny jest nie tylko ich styl, ale także podejmowane przez malarkę tematy, którym blisko do wizji z koszmarów sennych. Na wystawie „Syrena herbem swym zwodnicza”, inaugurującej w zeszłym roku działalność nadwiślańskiej siedziby MSN-u, Waliszewska zaprezentowała cykl gwaszy przedstawiających syreny, jej prace były także inspiracją dla Agnieszki Smoczyńskiej przy tworzeniu filmu „Córki Dansingu”.

źródło: waliszewska.blogspot.com

9. Joanna Piotrowska

źródło: gender studies

Założycielka Feminoteki (największego i najstarszego serwisu feministycznego w naszym kraju) i Fundacji Feminoteka, której jest prezeską. Fundacja na przestrzeni lat angażowała się w wiele akcji równościowych i antyprzemocowych – prowadzi m.in. interwencyjny telefon dla kobiet doświadczających przemocy. Piotrowska jest trenerką WenDo, czyli techniki samoobrony dla dziewcząt i kobiet, która stawia na asertywność, łącząc trening fizyczny z formami samoobrony psychicznej. Prowadzi także warsztaty antydyskryminacyjne czy genderowe.

10. Girls to the Front

źródło: girls to the front fb

Ola Kamińska i Agata Wnuk zaczynały jako kolektyw DJ-ski puszczający dziewczyńskie piosenki. Szybko zaczęły także organizować koncerty, na których występują artystki z Polski i z zagranicy. Na ich imprezach zagrały już dziewczyny z Rosy Vertov i Gangu Śródmieście czy Natalia Fiedorczuk. Girls to the Front wydają także zina poświęconego kwestiom feministycznym, do którego każdy może napisać artykuł lub wysłać swój rysunek. W poprzednich numerach poruszały takie tematy jak ciało, seks czy relacje z kobietami. Premiera najnowszego numeru już w przyszłym miesiącu – jak zwykle będzie jej też towarzyszyć impreza.

Jeżeli znacie kobiety, które na co dzień tworzą i zmieniają Warszawę, to do 22 maja wyślijcie swoje zgłoszenie zawierające imię i nazwisko kandydatki oraz krótkie uzasadnienie na adres kontakt@placdefilad.org

TU I TERAZ