Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

18 roślin, które oczyszczą powietrze w twoim mieszkaniu

NASA opracowała zestawienie 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze w naszych domach i mieszkaniach. Filtrują dwutlenek węgla, usuwają toksyny i produkują tlen.
.get_the_title().

Rośliny doniczkowe w domach są nie tylko ozdobą, ale także poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy.

Naukowcy z NASA opracowali zestawienie 18 roślin, które najlepiej radzą sobie z filtrowaniem powietrza i usuwaniem z niego toksyn.

Prosta infografika od NASA przedstawia gatunki roślin oraz substancje, które te rośliny usuwają z otoczenia. Najważniejsze z tych szkodliwych związków to trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny i amoniak. Znajdują się one w papierze, plastiku, detergentach, tkaninach syntetycznych – ale nie tylko.

Trudno znaleźć w domu przedmiot, który nie zawierałby jakiejkolwiek z wymienionych substancji.

Jednocześnie każda z nich działa szkodliwie na zdrowie człowieka, powodując złe samopoczucie, zawroty głowy, podrażnienia skóry i dróg oddechowych, a także zmęczenie i wiele innych dolegliwości.

Lista opracowana przez NASA pokazuje zestawienie 18 popularnych domowych roślin, które filtrują z powietrza wspomniane szkodliwe substancje. Chryzantema i skrzydłokwiat są w czołówce – usuwają wszystkie wymienione związki chemiczne – dracena i bluszcz są tuż za nimi, filtrując cztery spośród trujących związków. Na górze grafiki są rośliny najmniej efektywne, filtrujące tylko dwie z pięciu trujących substancji.

Pod rysunkiem każdej z roślin znajdziecie ikonki toksyn, które usuwają z powietrza. Idąc od góry, są to: daktylowiec niski, nefrolepis wyniosły (paproć), nephrolepis obliterata (paproć mało znana w Polsce), zielistka Sternberga, aglaonema, chamedora (palma), figowiec benjamina, epipremnum złociste, flamingo lily (antrium), lirope szafirkowata, palma biczowa, gerbera Jamesona, dracena wonna, bluszcz pospility, sansewieria gwinejska (wężowiec), dracena, skrzydłokwiat i chryzantema.

źródło: NASA

fot. główne: Instagram Kulesza&Pik

SURPRISE