Wes Anderson zdradził, który z bohaterów jego filmów jest mu najbliższy

Biorąc pod uwagę barwność i złożony charakter każdej z postaci, które znalazły się w produkcjach amerykańskiego reżysera, wybór pewnie nie należał do najłatwiejszych.
.get_the_title().

Artyści w swoich dziełach często przemycają jakąś część siebie. Niektórzy robią to w sposób otwarty, inni skrzętnie maskują swoje boleści czy radości w szczegółach, na pierwszy rzut niedostrzegalnych oka dla każdego. Odbicie sylwetki twórcy znaleźć możemy z pewnością w produkcjach genialnego Wesa Andersona. Reżyser, a zarazem czujny obserwator rzeczywistości, na wielkim ekranie prezentuje nie tylko wypatrzone w otoczeniu ludzkie słabości, ale także swoje własne. Problematyczna młodość, rozwód rodziców, brak zrozumienia czy skomplikowane relacje są często głównym tematem jego filmów. Szczególnie widać to na przykładzie rodziny Tenenbaumów („Genialny klan”), Whitmanów („Pociąg do Darjeeling”), a także Bishopów („Kochankowie z Księżyca”).

Na każdą z produkcji Andersona składa się cała plejada różnorodnych postaci – indywidualistów, outsiderów czy ekscentryków.

Są perfekcyjnie dopracowane zarówno pod względem wizualnym (przez realizm aż po baśnie), jak i osobościowym. I tak jak w przypadku rodzin, które obrazują doświadczenia reżysera, robią to również niektórzy bohaterowie. Jeden z nich w sposób szczególny.

kadr z filmu „Kochankowie z Księżyca”

Podczas zorganizowanej przez Focus Features projekcji „Kochanków z Księżyca” odbyła się seria Q&A z reżyserem filmu. Jeden z fanów poprosił Andersona o wybór najważniejszego i najbardziej bliskiego mu bohatera produkcji. Twórca nie zastanawiając się długo, powiedział, że jest nim Suzy Bishop. – Przypuszczam, że mogłaby wykorzystać kilka z moich osobistych doświadczeń. W filmie znajduje książkę zatytułowaną „Radzenie sobie z dzieckiem w trudnej sytuacji” i doskonale wie, o kogo chodzi… – skomentował reżyser. Dziewczyna „z dobrego domu”, córka prawników i buntowniczka zarazem, mimo młodego wieku dzielnie stawia czoła napotykanym przeszkodom. Towarzyszy jej kochanek, Sam, który gotowy na przeżycie z nią przygody życia, uciekł z obozu harcerskiego. Bohaterowie darzą się niewinną, nastoletnią miłością zamkniętą w banalnej historii, którą Anderson pokazał w tak fantazyjny sposób, że każdy z nas chciałby jej doświadczyć.

Do cech, którymi Suzy inspiruje widza najbardziej, z pewnością należą ciekawość świata i odwaga – czyli coś, czego każdemu człowiekowi nigdy nie powinno zabraknąć.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z filmu „Kochankowie z Księżyca” (2012) reż. Wes Anderson

SURPRISE