Pomysł Niemców na ratowanie lasów? Wykupić je społecznie!
Pod koniec miesiąca niemiecka firma RWE planuje zacząć wycinkę lasu Hambach w celu rozbudowy kopalni węgla. Tamtejszy las liczy sobie nawet 12 tys. lat. Pojawiają się wątpliwości, czy firma rzeczywiście zrobiła już wszystko, co się dało w celu pozyskania węgla i czy wycinka naprawdę jest konieczna, a niektórzy biorą sprawy w swoje ręce. Tak jest w przypadku organizacji non-profit stojącej za wyszukiwarką Ecosia, która zadeklarowała, że jest gotowa kupić pozostałe 200 hektarów lasu Hambach za milion euro.
Ecosia zamierza wykorzystać w tym celu przychody z reklam i docelowo przekształcić teren w grunt publiczny.
Dlaczego za sprawę wzięła się wyszukiwarka internetowa? Ecosia, choć działa dokładnie tak, jak wszystkie inne wyszukiwarki, ma jeden nadrzędny cel – przychody z reklam przeznacza nie tylko na prowadzenie swego biura, ale także na sadzenie drzew. Jak pisze na swojej stronie, do tej pory udało jej się zasadzić ich aż 39 mln. Działania związane z lasem Hambach w zachodnich Niemczech wpisują się więc w misję firmy.
Ecosia bietet RWE 1.000.000 € für Hambacher Forst @RWE_AG & lädt andere Organisationen ein, mitzuziehen #hambibleibt pic.twitter.com/mCX5mdgASU
— Ecosia (@Ecosia) 9 października 2018
– W tym lesie żyje około 142 gatunków zwierząt, z czego aż 13 jest zagrożonych, dlatego wycinka byłaby katastrofą – tłumaczy Jacey Bingler z Ecosii.
Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wydobycie węgla ma negatywny wpływ na środowisko, a produkcja prądu z węgla brunatnego uważana jest za najbardziej szkodliwy dla środowiska sposób pozyskiwania energii.
RWE jest właścicielem tego terenu od dokładnie 40 lat. Obecnie pozostało około 10 proc. pierwotnego lasu, reszta – jak mówi Bingler – zamieniona została w pustkowie. – Dopóki las należy do RWE, pozostaje zagrożony i może zostać w każdej chwili wycięty, dlatego złożyliśmy ofertę kupna – dodaje Bingler. Ecosia ma nadzieję, że inne organizacje pomogą jej w społecznym wykupieniu lasu i uda się podnieść ofertę, a tym samym wywrzeć na RWE większą presję. Oferta zakupu pozostaje aktualna do końca miesiąca.
Oczywiście nie tylko Ecosia zwraca uwagę na sytuację lasu Hambach. W zeszłą sobotę na jego terenie odbył się protest przeciwko wycince, który zgromadził aż 50 tys. uczestników.
Incredible! 50000 people at #HambacherWald demanding a fast coal phase-out in Germany. Our biggest climate march ever. We want the German Government to support a more ambitious EU NDC! pic.twitter.com/Bg0cDOvxvO
— Michael Schäfer (@schaefer_berlin) 6 października 2018