Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom (nie)powtarzalny

Dom (nie)powtarzalny składa się z trzech pawilonów, które płynnie łączą się z zielonym otoczeniem.
.get_the_title().

Dom stanął na malowniczej działce w województwie śląskim, która jest otoczona przez zielony krajobraz. Od północy, zamiast ogrodu, rozpościera się tu stary sad z drzewami jabłoni. Natomiast od strony południowej roztacza się szeroka perspektywa na pola oraz lasy. Coraz trudniej znaleźć takie miejsca na Śląsku. Dlatego tym bardziej warto dbać o to, by architektura, która tu powstaje integrowała się z naturalnym otoczeniem, a nie nad nim dominowała. Właśnie tą ideą kierowali się projektanci.

Architektura Domu (nie)powtarzalnego w spokojny sposób wpisuje się w otwarty, naturalny krajobraz otoczenia, a tarasy z zielenią na dachu stają się dodatkowym ogrodem.

Ten ciekawy projekt powstał w katowickiej pracowni archistudio studniarek + pilinkiewicz (Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz we współpracy z Barbarą Ziembą i Aleksandrą Stolecką). Znamy ją m.in. z realizacji V-House w Pyskowicach – nowoczesnego domu, który również świetnie wpisuje się w topografię terenu i kontekst otoczenia.

Tym razem architekci z pracowni archistudio studniarek + pilinkiewicz stworzyli indywidualny dom, który chociaż składa się z trzech takich samych segmentów, faktycznie jest niepowtarzalny. Kompozycja elementów sprawia wrażenie, że są osadzone w krajobrazie na trzech różnych poziomach.

Horyzontalny układ trzech powtarzalnych pawilonów ukrywa trzy różne strefy domu: mieszkalną, sypialną i rekreacyjną.

Pawilony ubrane w surową, betonową skórę, ukrywają ciepłe wnętrza. Drewniane tarasy z zielenią na dachu płynnie łączą się z naturalnym otoczeniem. Wysunięte nad nimi okapy skutecznie chronią szklane elewacje przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym – opowiadają o swojej realizacji projektanci.

Duże przeszklenia zacierają granicę między wnętrzami a ogrodem. W ten sposób otoczenie przenika się ze strefami domu, staje się częścią życia mieszkańców i zmienia się wraz z porami dnia oraz roku. Okna kadrują malownicze widoki – obrazy tworzone przez naturę uzupełniają klimat domu.

Elementem łączącym ogród z wnętrzem domu jest także oranżeria, w której znajduje się strefa relaksu.

Minimalistyczny wystój domu nie konkuruje z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Nowoczesne meble i materiały wykończeniowe sprawiają, że wnętrza są przytulne, spokojne i naturalne. Tworzą harmonijną przestrzeń, w której dobrze się odpoczywa.

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski/ Archifolio

Źródło: archistudio.pl
Opracowanie: AB

DESIGN