Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: RE: Q House z nagrodą European Property Awards

Pracownia REFORM Architekt trzeci rok z rzędu została doceniona przez międzynarodowe jury. Gratulujemy!
.get_the_title().

European Property Awards to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów w branży nieruchomości.  Nieczęsto zdarza się, że jury przyznaje tytuł najlepiej zaprojektowanego domu tej samej pracowni trzeci rok z rzędu. Przypomnijmy, że RE: Lakeside house był pierwszym projektem docenionym w tym międzynarodowym konkursie, a RE: Perfect House drugim.

W tym roku nagrodę European Property Awards zdobył dom RE: Q House zaprojektowany w pracowni Marcina Tomaszewskiego.

RE: Q House tworzą cztery odrębne bryły, które się wzajemnie uzupełniają. Ich funkcje (część techniczna, strefa dzienna, sypialnia rodziców oraz sypialnia dzieci) przenikają się tworząc kompletną, a przy tym funkcjonalną i wygodną, przestrzeń mieszkalną. – Cały ten projekt „żyje”, z każdej strony dom wygląda inaczej. Jeśli wejdziemy do niego od frontu i przejdziemy na tyły – mamy wrażenie jakbyśmy byli w zupełnie innym budynku. Ten element pewnej niespodzianki i jednocześnie niedopowiedzenia powoduje, że ten dom nigdy się nie znudzi – mówi architekt.

Dom został zaprojektowany tak, aby mógł ewaluować wraz z potrzebami domowników. Daje nieskończone możliwości rozbudowy o kolejne bryły, nie tracąc przy tym wrażenia, że całość idealnie się komponuje.

Dom jest spójną, w pełni funkcjonalną całością, może jednak rozwijać się wraz z potrzebami mieszkańców. Możliwość swobodnego formowania i uzupełniania o kolejne bryły udało się osiągnąć dzięki usytuowaniu budynku w centralnej części działki. Aby zrealizować ideę nieskończoności, ważne było też trzymanie się zasady organizującej cały projekt – każda funkcja musiała zmieścić się w osobnym prostopadłościanie, by bryły pozostały w styku, ale bez przenikania się. Dzięki temu można swobodnie dodawać kolejne moduły, np. z funkcją przestrzeni gościnnej.

Bazowanie na modułach nie tylko daje możliwość rozbudowy domu, ale sprawia też, że budynek wyróżnia się ciekawą wizualnie, dynamiczną formą.

Duże przeszklenia od frontu odsłaniają nietypową strukturę budynku i wyjątkowy układ funkcjonalny. W sercu domu mieści się strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią, głębiej znajduje się strefa nocna – sypialnia rodziców. Część techniczna mieści się po lewej, a pokoje dziecięcej po prawej stronie od wejścia. Klarowny podział na bryły, w które wpisane są konkretne funkcje, wprowadza porządek i znakomicie organizuje przestrzeń. Właśnie to świeże spojrzenie na układ funkcjonalny domu, który  wywodzi się z tradycyjnego podziału, zostało docenione przez jury konkursu European Property Awards.

Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury

Źródło: reformarchitekt.pl
Opracowanie: AB

DESIGN