Najlepsze domy w Polsce: Dom JRv2 w Poznaniu
Jednorodzinny dom na skraju rezerwatu Żurawiniec to projekt poznańskiego studia de.materia. Podstawowe założenia projektu zdeterminowało ukształtowanie terenu. Działka, na której stanął budynek, od strony zachodniej i południowej jest otoczona lasem, a wzdłuż jej wschodniej granicy przebiega łagodnie opadająca skarpa.
Ideą architektów było ukrycie domu od strony ulicy i maksymalne otwarcie go na zieleń rezerwatu przyrody.
Część mieszkalna jest jednopoziomową bryłą, która wcina się w naturalną skarpę. Natomiast garaż, aby uniknąć kłopotliwego, stromego zjazdu, powstał na górnej kondygnacji, na dachu budynku.
Układ części mieszkalnej (znajdującej się częściowo pod ziemią) przypomina literę T. W jednym skrzydle mieści się strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, w drugim są garderoba, łazienka i sypialnia, która wychodzi najdalej w stronę zieleni.
W części podziemnej, która wbija się w skarpę, mieszczą pokój gościnny i pomieszczenie techniczne.
Wejście główne znajduje się na skrzyżowaniu dwóch skrzydeł budynku.
Do budowy domu użyto zaawansowanych technologii. Wszystkie ściany części mieszkalnej zostały wykonane w technologii betonu architektonicznego. Aby uzyskać tak wysokiej jakości betonowe ściany, wszystkie formy zostały wykonane z meblarską precyzją bezpośrednio na budowie. Konstrukcja garażu to lekki szkielet drewniany z modrzewiowym wykończeniem elewacji.
Połączenie chłodnego betonu z ciepłym drewnem widać także we wnętrzach.
Budynek wyposażono w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wydajne ogrzewanie podłogowe. Dom pokryto zielonym dachem, na którym posadzono rozchodniki i zioła.
Źródło: studiodemateria.com
Opracowanie: AB