Najlepsze domy w Polsce: Dom w Krostoszowicach
Nowoczesny, jednorodzinny dom zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek stanął w Krostoszowicach – wsi zlokalizowanej w południowej części województwa śląskiego. Okoliczną, mało interesującą i chaotyczną zabudowę stanowią głównie domy z lat 60. i 70. Dlatego bardziej niż pobliskie budownictwo architektów zainteresował otaczający krajobraz. Głównymi punktami odniesienia stał się pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu.
Dom w Krostoszowicach koresponduje z krajobrazem, otwiera się na najciekawsze widoki, a jednocześnie odcina się od nieciekawej okolicznej zabudowy.
Duża działka, na której stanął budynek, znacznie opada w kierunku wschodnim. Dom zbudowano w jej najwyższym punkcie, w północno-zachodnim narożniku, tuż przy drodze. Budynek doskonale wpisał się w zastaną topografię.
Dwukondygnacyjny dom od strony ulicy wygląda jak parterowy budynek z oddzieloną szklanym wiatrołapem częścią garażową. Charakterystyczne, nowoczesne i dynamiczne bryły z (wymaganym) skośnym dachem zostały pokryte w całości łupkiem. Dom otoczono jasnym, betonowym murkiem, kontrastującym z ciemny łupkiem, który wyznacza platformę zawierającą budynek, całą strefę wejściową z podjazdem i zawieszony nad terenem drewniany taras od strony ogrodu.
Część budynku, w której mieści się strefa nocna, usytuowano poniżej – częściowo zagłębiona w gruncie, jest niewidoczna od strony drogi.
Pod górnym tarasem, na poziomie gruntu, zaprojektowano drugi, całkowicie zadaszony taras. Oba tarasy połączone są wspornikowym biegiem schodowym.
Na górnym poziomie znajduje się otwarta strefa dzienna. W białym prostopadłościanie ukryto spiżarnię, gabinet, toaletę oraz całą zabudowę kuchni. Nad nim wygospodarowano otwartą antresolę z biblioteczką.
We wnętrzach domu bieli ścian i powierzchni dachów dopełniają podłogi ze szlifowanego betonu i naturalnego drewna, ciemne dodatki, szkło oraz wyeksponowane drewniane schody.
Z niższego poziomu można wyjść bezpośrednio na dolny taras. Na tej kondygnacji znalazły się dwa pokoje, główna sypialnia z garderobą, łazienka, pomieszczenie techniczne z pralnią oraz ścianka wspinaczkowa do ćwiczeń. Dodatkowo, pod garażem zaprojektowano dostępny z zewnątrz schowek gospodarczy.
Źródło: rsplus.pl
Opracowanie: AB