Najlepsze domy w Polsce: Leśna Willa w Izabelinie projektu Barycza i Saramowicza
Leśna Willa znajduje się w Izabelinie Północnym koło Warszawy, w otoczeniu Kampinoskiego Parku Narodowego. Dom na działce porośniętej starodrzewem sosnowym wzniesiono według projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.
Zadaniem projektowym, które stanęło przed architektami, było znalezienie takiego kształtu oraz faktury budynku, by wpisać budynek w niezwykły krajobraz naturalny.
Zdecydowano się na połączenie tradycyjnego gontu dębowego z innowacyjnym materiałem, jakim są wywodzące się z hydrobudownictwa kosze gabionowe, które wypełniono libiąskim dolomitem. Gabiony wykorzystano do budowy muru cyklopowego.
Wykonanie muru cyklopowego z gabionów było pionierskim wyzwaniem technicznym.
Użyto koszy kamiennych wypełnionych tłuczniem (kamieniem triasowym ze złoża w Libiążu). Ułożono skomponowane z precyzją gabiony o wymiarach: wysokość 50 cm, szerokość 25 cm, miejscowo 50 cm, długość odpowiednio 150 cm, 100 cm i 75 cm. Aby je zamocować, określono specyficzny przekrój ścian zewnętrznych, które od wewnątrz były wykonane z pustaków ceramicznych do wznoszenia muru jednowarstwowego. Następnie, w celu zawieszenia koszy szańcowych, założono warstwę konstrukcyjną z żelbetu. W miejscu tradycyjnej ściany budynku gabiony stworzyły rodzaj wiklinowej plecionki z kamienia.
Budynek na leśnej działce ma dwa oblicza. Od strony drogi prosta, masywna ściana zbudowana z gabionów chroni domowników przed wzrokiem przechodniów. Od strony ogrodu składająca się z dwóch skrzydeł Leśna Willa otwiera się na malownicze otoczenie.
Kamień i drewno na elewacjach sprawiają, że dom idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz okolicy.
Leśna Willa zwyciężyła m.in. w Plebiscycie Polska Architektura XXL i została laureatem nagrody TOPBuilder 2020. To obiekt, który doskonale odzwierciedla filozofię architektoniczną Rafała Barycza i Pawła Saramowicza. – Architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i hipernowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość – mówią architekci. Ideą Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz jest scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenienie go w naszej tradycji kulturowej. Architekci nazywają go modernizmem tożsamościowym.
Źródło: barycz-saramowicz.pl
Opracowanie: AB