Najlepsze domy w Polsce: Zet Dom
Na warszawskim Wawrze, przy ul. Żonkilowej, w 2019 roku stanął klinkierowy pawilon w kształcie litery „Z”. Za projekt budynku stworzonego na potrzeby współczesnej, czteroosobowej rodziny odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci, która specjalizuje się w architekturze o minimalistycznym charakterze.
Inspiracją do zaprojektowania prostopadłego domu z dwoma dziedzińcami była długa i wąska działka.
Swoją formą i kolorystyką Zet Dom odpowiada na potrzeby właścicieli, którzy preferują czystą oraz oszczędną w wyrazie architekturę.
Od strony południowo-zachodniej, w górnej części litery „Z”, znajduje się zielony dziedziniec. Szerokie okna parteru oraz pokoi na piętrze skierowane są w jego stronę. Na zewnątrz zorganizowano strefę wypoczynkową. Zadaszono ją lekkim stropem podpartym tylko na jednej ścianie od strony domu.
Dolna część litery „Z” tworzy od strony północno-wschodniej drugi dziedziniec. Tutaj znajdują się wejście do domu oraz szeroki podjazd do garażu.
Mocno przeszklony Zet Dom został zaprojektowany w prosty oraz funkcjonalny sposób. Dzięki lekkiej kompozycji architektura zyskuje charakter zabudowy pawilonowej i dobrze wpisuje się w otoczenie.
Parter podzielono na dwie strefy. W dziennej znajdują się: duży, przeszklony salon z jadalnią, otwarta kuchnia, gabinet i pracownia. W części nocnej mieści się sypialnia z łazienką i garderobą.
Strefy rozdziela korytarz z jednobiegową linią schodów opartych na surowej, betonowej ścianie.
Na piętrze, w środkowym przęśle litery „Z”, znajdują się przeszklone z dwóch stron pokoje dzieci z niezależną łazienką. Ze wszystkich pokoi na parterze i piętrze są wyjścia prowadzące na tarasy.
We wnętrzu zachowano surową, żelbetową ścianę konstrukcyjną, która stanowi tło i wsparcie dla stalowych schodów wspornikowych. Na podłogach wylano szary mikrocement, a w łazienkach położono wielkoformatowy gres.
Takie surowe wykończenie wnętrz domu podkreśla jego ascetyczny i ponadczasowy charakter.
Jeśli chodzi o wykończenie elewacji Zet Domu, to inwestorzy zdecydowali się na płytką klinkierową w kolorze kości słoniowej typu „OSLO” firmy Roben.
Źródło: pawellis.pl
Opracowanie: AB