Vulavula – aplikacja, dzięki której mieszkańcy RPA będą mogli się dogadać
Lelapa AI to firma zajmująca się sztuczną inteligencją, która ma siedzibę w RPA. Jej hasło brzmi: ’AI dla Afrykanów, tworzone przez Afrykanów, rozwiązujące afrykańskie problemy’. W najbliższych miesiącach Lalapa AI wypuści swój pierwszy produkt, który jest dowodem na to, że firma niezwykle poważnie traktuje swoją misję. Vulavula to aplikacja, dzięki której mieszkańcy RPA, będą mogli się ze sobą dogadać. W tym kraju jednocześnie funkcjonuje bowiem aż 11 oficjalnych języków: afrikaans, angielski, ndebele, północny sotho południowy sotho, swazi, tswana, tsonga, venda, xhosa i zulu.
Takie bogactwo językowe w skali kraju jest niezwykle rzadkim zjawiskiem.
Należy jednak podkreślić, że choć w handlu, polityce i nauce używa się głównie angielskiego, w którym jest także 90 proc. treści w internecie, porozumiewa się w nim zaledwie około 8 proc. mieszkańców kraju.
’Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to, co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia wprost do jego serca’ – powiedział kiedyś Nelson Mandela. Właśnie te słowa przyświecały Lalepa AI, gdy tworzyła aplikację. Vulavula skupia się na niedostatecznie reprezentowanych językach, oferując na automatyczne tłumaczenia. Wygeneruje na przykład napisy do filmów lub tłumaczenia dla interfejsów czatu B2C (business-to-consumer).
Póki co aplikacja obsługuje tylko język zulu, jednak Lalepa AI pracuje nad rozszerzeniem jej na kolejne południowoafrykańskie języki, tak, aby usprawnić komunikację nawet 80 proc. mieszkańców RPA.
Czym Vulavula różni się od podobnych, istniejących już rozwiązań? Jej nowatorstwo polega na tym, że skupia się na mniejszościowych, niedoreprezentowanych językach, które większe aplikacje zwykle pomijają. Jej cel to nie tylko łączenie ludzi, ale także zachowanie kultury, której nośnikiem jest właśnie język.
Tekst: NS