Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Podczas miesiączki zmienia się struktura mózgu. Potwierdziły to najnowsze badania

Czujesz się inaczej przed i w czasie miesiączki? To nie tylko hormony, ale zmienia się Twój mózg. Teraz zostało to w końcu potwierdzone w badaniach
.get_the_title().

Stałe wahania hormonalne, które sterują cyklem menstruacyjnym, wpływają nie tylko na układ rozrodczy, ale także na mózg. Badanie przeprowadzone przez neurobiolożki Elizabeth Rizor i Viktoriya Babenko z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara ukazało, jak te zmiany zachodzą. Zespół naukowców śledził 30 kobiet przez ich cykle menstruacyjne, dokumentując zmiany strukturalne w mózgu związane z fluktuacjami hormonalnymi. Wyniki sugerują, że zmiany w strukturze mózgu podczas menstruacji mogą nie ograniczać się jedynie do regionów tradycyjnie kojarzonych z cyklem menstruacyjnym. – Nasze wyniki są pierwszymi, które raportują jednoczesne zmiany mikrostruktury istoty białej oraz grubości kory mózgowej w całym mózgu, zbiegające się z cyklicznymi zmianami hormonalnymi – napisały badaczki.

Badania skupiały się na trzech fazach cyklu: miesiączce, owulacji i fazie lutealnej. Badania MRI, połączone z analizą poziomów hormonów, wykazały zmiany w objętości istoty szarej, białej oraz płynu mózgowo-rdzeniowego.

Szczególne zmiany zaszły tuż przed owulacją, gdy wzrastały poziomy estradiolu i hormonu luteinizującego, co sugerowało szybszy transfer informacji. Hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe wpływał na grubość istoty szarej, natomiast progesteron, wzrastający po owulacji, był związany ze wzrostem tkanki i spadkiem objętości płynu mózgowo-rdzeniowego. Choć skutki funkcjonalne tych zmian nie są jeszcze znane, badania stanowią ważny krok w zrozumieniu, jak hormonalne zmiany wpływają na zdrowie psychiczne podczas cyklu menstruacyjnego i mogą pomóc w przyszłych badaniach nad problemami związanymi z menstruacją i zdrowiem psychicznym.

NAUKA