Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy sprawdzili, którym zawodom zagraża sztuczna inteligencja

Amerykańscy badacze postanowili odpowiedzieć sobie na pytanie, jak technologie modelowania języka, typu ChatGPT, wpłyną na profesje i branże.
.get_the_title().

Grupa naukowców z New York University, Princeton i University of Pennsylvania przeprowadziła badanie na podstawie metodologii utworzonej już w 2018 roku, by sprawdzić, jakim zawodom może zagrażać rozwój AI. Uwzględniając aktualne postępy technologii sztucznej inteligencji, doszła do zaskakujących wniosków.

– Odkryliśmy, że pracownicy najbardziej narażeni na wpływ SI to telemarketerzy i nauczyciele – poinformowali badacze.

Do grupy branż, którym zagraża rozwój sztucznej inteligencji, zaliczono również usługi prawne oraz rynek papierów wartościowych i inwestycji.

SI /Cottonbro studio, pexels.com
fot. cottonbro studio/pexels.com

Na jakiej podstawie naukowcy wyciągnęli takie wnioski? – Kluczowym zadaniem było przeanalizowanie dziesięciu obszarów, w których rozwija się sztuczna inteligencja, jak rozpoznawanie obrazów, mowy, modelowanie języka itp. – komentuje Rob Seamans, jeden z autorów badania. Następnie naukowcy analizowali poziom wykorzystywania zdolności sztucznej inteligencji w 800 obecnie wykonywanych przez ludzi profesjach. – Wyniki określiliśmy mianem tzw. ekspozycji zawodowej AI, nazwanej przez nas AIOE – dodaje Seamans.

Możemy więc wyobrazić sobie, że szefowie telemarketerów odniosą korzyści z wykorzystania AI w celu usprawnienia pracy – mówią naukowcy.

Nauczycielom, którzy również znaleźli się na szczycie zestawienia, sztuczna inteligencja ma zagrażać w podobny sposób. AI może wpłynąć na sposoby przydzielania zadań uczniom, skuteczniej wykrywać oszustwa w pracach oraz opracowywać dodatkowe materiały dydaktyczne.

Zdjęcie główne: Nguyen Dang Hoang Nhu/Unsplash.com
Tekst: OP

FUTOPIA