Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

– Ten komunizm trzeba rozświetlić! – projektant Tomasz Rudkiewicz nadal zachwyca nowymi projektami

- Ten komunizm trzeba po prostu rozświetlić! Będę projektował lampy – stwierdza w 1981 roku projektant Tomasz Rudkiewicz. Dotrzymuje słowa i powstaje kultowa seria lamp Reflex. Dziś projektant i jego córka Weronika wspólnie prowadzą TAR. Zobaczcie fantastyczne projekty i pasję, która trwa całe życie.
.get_the_title().

Tomek Rudkiewicz i Weronika Rudkiewicz-Mitchell są tak podobni i tak różni, ale wspaniale się ich słucha. Ojciec i córka wspólnie prowadzą rodzinną firmę TAR, której historia zaczęła się kilkadziesiąt lat temu. Pasja Tomka jest absolutnie zarażająca, a do tego potrafi wspaniale opowiadać o funkcjonalności i projektowaniu. Reflexy stworzył na początku lat 80. – rozświetlały fabryki, sklepy i domy – a dziś są ikonami, które na zawsze wpisały się do historii polskiego designu. To właśnie one zawisły w galerii Studio Jaskółka powered by F5, którą prowadzimy w centrum Warszawy i do której serdecznie Was zapraszamy.

TAR to niskoseryjna produkcja lamp oparta na profesjonalnym wzornictwie, nowoczesnym rzemiośle i najwyższej jakości materiałach. Lampy TAR to wielokrotnie nagradzane, autorskie projekty T.A.Rudkiewicza, które powstawały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W sercu kolekcji jest uznana za ikonę polskiego designu seria lamp Reflex zaprojektowana w 1981 roku. Dobry design nigdy się nie starzeje.

Lampa Reflex: Ikona stylu z lat 80. powraca!

Zdjęcie ok r. 1980, Rudkiewicz z córką Weroniką (razem w 2015 r. założyli dzisiejszą markę TAR), wakacje fiatem 126p, Foto: album rodzinny

Stalowa, solidna, a jednocześnie lekka. Lampa Reflex, z delikatnym światłem przypominającym magiczną aurę, wprowadza radość do przytłaczającej szarości lat 80-tych. Kolorowe klosze – do wyboru zielony, pomarańczowy czy odważny czerwony – stały się symbolem optymizmu w trudnych czasach. Właśnie wtedy lampy te zagościły w polskich domach, biurach i na planach filmowych, odpowiadając na potrzeby ludzi zmęczonych monotonią.

Zdjecie ok r. 1983, Oryginalne lampy Reflex, foto: Antoni Zdebiak

W 1981 roku w Polsce królowała szara rzeczywistość, a Polskie Kroniki Filmowe unikały mówienia o kryzysie. Kultura jednak tętniła życiem, a Maanam i Perfect zaczynały zdobywać popularność. Mimo trudnych warunków, małe firmy rodzinne rosły w siłę, pokazując, że przedsiębiorczość to sposób na walkę z gospodarczych zastojem.

Po inspirującym wyjeździe do Berlina, projektant Tomasz Andrzej Rudkiewicz postanowił rozświetlić polskie miasta. Jego prosta, geometryczna lampa miała być początkiem zmiany. Po początkowych wątpliwościach, produkcja ruszyła, a kolorowe klosze zaczęły wypełniać przestrzenie w Warszawie i poza nią.

Lampy Reflex Maxi, produkowane współcześnie, foto: Ernest Wińczyk

Lampa Reflex to nie tylko estetyka – jej innowacyjna konstrukcja zapewniała doskonałe chłodzenie, co pozwalało na użycie mocnych żarówek. Odbijające się światło z sufitu dodawało wnętrzom ciepła i nadziei.

Dziś, po 40 latach, lampy Reflex wracają do sprzedaży w nowoczesnym wydaniu. Produkowane przez firmę TAR, założoną przez Rudkiewicza, łączą tradycję z nowoczesnym rzemiosłem. Nowe, świeże kolory – róż, krem, bordo i stonowana zieleń – wprowadzają do minimalistycznych wnętrz radosne akcenty. Inspiracje japońską harmonią i polską wsią sprawiają, że lampa Reflex wciąż jest na czasie.

Świat nadal potrzebuje światła, a Reflex, z ponadczasową elegancją, z pewnością jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa!

Fot. TAR
Fot. TAR

zdjęcie główne: Lampa Reflex Stożek produkowana współcześnie, foto: Ernest Wińczyk, Wunderkamera Studio 

 

KULTURA I SZTUKA