Studenci Politechniki Śląskiej i Lenovo pracują nad łazikiem marsjańskim

Lenovo wspiera grupę badawczą Silesian Phoenix przy tworzeniu projektu łazika marsjańskiego Phoenix III. Grupa polskich inżynierów odnosi sukcesy na świecie. Do sterowania łazikiem używają mobilnej konsoli Lenovo Legion Go.
.get_the_title().

Lenovo, globalny lider technologiczny, nawiązało współpracę z Silesian Phoenix – grupą studentów z Politechniki Śląskiej, którzy prowadzą prace nad konstrukcją łazika marsjańskiego Phoenix III. Lenovo wspiera projekt technologicznie, dostarczając zaawansowane narzędzia oraz urządzenia, które umożliwiły efektywną realizację prac projektowych.

Studenci w trakcie pracy nad projektem korzystają z laptopów z serii ThinkPad, w tym mobilnej stacji roboczej ThinkPad P oraz profesjonalnych monitorów ThinkVision.

Z kolei do sterowania łazikiem używają mobilnej konsoli Lenovo Legion Go.

Dzięki nowatorskiej technologii dostarczonej przez Lenovo, grupa Silesian Phoenix mogła zaprezentować swój projekt na wyjątkowym światowym poziomie. W tegorocznym, prestiżowym Canadian International Rover Challenge zespół z Politechniki Śląskiej zajął 8. miejsce, rywalizując z drużynami z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Phoenix III, najnowsza odsłona łazika, rozwijana od 2018 roku, została stworzona przez studentów współpracujących w Międzywydziałowym Studenckim Kole Naukowym Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH.

To kolejny sukces tego zespołu, który już wcześniej zdobywał nagrody w European Rover Challenge. Po pięciu latach od skonstruowania pierwszego prototypu, zespół przedstawił zupełnie nową konstrukcję, wyróżniającą się na tle innych studenckich projektów zastosowaniem włókna węglowego, materiału znanego również z obudów laptopów serii ThinkPad.

Silesian Phoenix to grupa badawcza, w której skład wchodzą: Jakub Gargul, Patryk Stawczyk, Szymon Bogacki, Jakub Bręczewski, Witold Krafczyk, Rafał Zientek, Radosław Kępa, Jerzy Bieniek, Bartosz Bdzionek, Wojciech Łoziński, Oskar Górka, Jakub Grabowski oraz opiekunowie: Andrzej Jałowiecki, prof. dr hab. Wojciech Moczulski, dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ, dr inż. Wawrzyniec Panfil.

Jako członek zespołu Silesian Phoenix jestem niesamowicie dumny, że mogliśmy zrealizować nasz projekt we współpracy z Lenovo. Dzięki pracy na tak zaawansowanym technologicznie sprzęcie mogliśmy przenieść nasze pomysły na zupełnie nowy poziom – od projektowania po wdrożenie rozwiązań w praktyce. Dzisiejsze wydarzenie pozwoliło nam zaprezentować efekty naszej współpracy w postaci łazika marsjańskiego Phoenix III. Dziękujemy Lenovo za zaufanie i wiarę w nasz potencjał – powiedział inż. Jakub Gurgul, Kierownik Projektu.

Komputery z serii ThinkPad, używane w trakcie projektu, cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalistów, którzy cenią sobie trwałość i jakość wykonania, najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności, a także doskonałą ergonomię i wydajność.

Mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad P oferują idealne połączenie mobilności charakterystycznej dla laptopów z mocą stacji roboczych, co jest niezbędne przy realizacji najbardziej wymagających zadań.

Posiadają także certyfikaty od niezależnych dostawców oprogramowania (ISV) dla wszystkich głównych aplikacji. Z kolei Lenovo Legion Go to urządzenie handheld, które zapewnia niezwykłą wydajność w mobilnym gamingu, a jednocześnie może służyć jako kompaktowy komputer przenośny do różnorodnych zastosowań.

Jestem niezwykle dumny, że mogliśmy wesprzeć tak utalentowaną grupę młodych inżynierów jak zespół Silesian Phoenix w ich ambitnym projekcie. Ich pasja, kreatywność i zaangażowanie są dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w młodym pokoleniu. W Lenovo wierzymy, że innowacje napędzają świat, a współpraca z tak inspirującymi ludźmi utwierdza nas w tym przekonaniu. Cieszymy się, że nasze technologie mogły być częścią tej inicjatywy. Gratulacje dla całego zespołu Silesian Phoenix! Są oni przyszłością inżynierii i technologii – skomentował Wojciech Zaskórski, General Menager w Lenovo Polska.

Efekty współpracy Lenovo z Silesian Phoenix zostały zaprezentowane podczas wydarzenia w przestrzeni ArtIntell w Hali Koszyki, które odbyło się 27.11.2024 r. ArtIntell to wystawa sztuki generatywnej i regeneratywnej. Lenovo jest jej partnerem w ramach strategicznej współpracy z CampusAI. Podczas wydarzenia, oprócz efektów współpracy z zespołem Silesian Phoenix, zostały również zaprezentowane najnowsze laptopy Lenovo, wzbogacone o innowacyjne funkcje AI – Lenovo ThinkPad T14s 6. generacji, Lenovo Yoga Slim 7i 9. generacji Aura Edition oraz Lenovo ThinkPad X1 2–in–1 9. generacji.

NAUKA