Macie plany na weekend? Stwórzcie 'Daktyle dla warszawskiej palmy’ z Joanną Rajkowską w MSN
Jedna z najbardziej niezwykłych ikon Warszawy znów zakwitnie, tym razem dzięki mieszkańcom miasta. Już jutro w Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie można własnoręcznie stworzyć daktyle, które zawisną na słynnej palmie Joanny Rajkowskiej przy Rondzie de Gaulle’a. Wspólne warsztaty z artystką zamienią audytorium muzeum w pracownię, gdzie sztuka spotka się z gestem wspólnego tworzenia.
Drzewo, które stało się symbolem miasta
Warszawska palma od ponad dwudziestu lat stoi w centrum stolicy, w miejscu, gdzie Aleje Jerozolimskie przecinają Nowy Świat. Instalacja 'Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich’ autorstwa Joanny Rajkowskiej z czasem przestała być tylko projektem artystycznym stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków Warszawy. Choć znajduje się w przestrzeni miejskiej, palma należy do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i co jakiś czas przechodzi symboliczne odświeżenie. W tym roku MSN zaprasza do współtworzenia jednego z jej najbardziej charakterystycznych elementów.
Warsztaty z artystką
Już 14 marca, w godzinach 12:00–16:00, audytorium muzeum zamieni się w otwartą pracownię. Uczestnicy wspólnie z Joanną Rajkowską będą tworzyć daktyle, które wkrótce pojawią się na palmie przy Rondzie de Gaulle’a. To rzadka okazja, by pracować ramię w ramię z artystką i stać się częścią projektu, który od lat funkcjonuje w przestrzeni publicznej miasta.

Jak przypomina Rajkowska, daktyle mają nie tylko dekoracyjny charakter. W kulturach Bliskiego Wschodu są uważane za owoce o szczególnym znaczeniu symbolicznym kojarzone z płodnością, obfitością i gościnnością. W wielu tradycjach pełnią także funkcję amuletów. Ich wspólne tworzenie staje się więc nie tylko gestem artystycznym, lecz także symbolicznym rytuałem współpracy i dzielenia się przestrzenią miasta. Warsztaty mają formę otwartą i nie wymagają żadnego przygotowania. Zespół edukatorów zapewni wszystkie materiały i pokaże prostą technikę tworzenia owoców.
Do pracy można dołączyć w dowolnym momencie, na kilka minut podczas wizyty w muzeum lub na dłużej. Wydarzenie jest przeznaczone dla wszystkich: dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów.

Daktyle dla palmy – warsztaty z Joanną Rajkowską
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Audytorium
14 marca 2026
12:00–16:00
Wstęp wolny.